'Na ovaj dan na ovakvom mjestu da čujem takvu vijest, takvu nepravdu... Da je jedan notorni ratni zločinac, koji je usto i harlekin, koji se smije i nama i svima u svijetu i sudu koji mu nije znao presuditi. Ne znam detalje, ali doista... Da je oslobođen po svim točkama optužnice... Konsterniran sam', kazao je Karamarko.
Pročitajte i ovo
Prošlo je 33 godine
Tužna obljetnica u Osijeku: "Otišao je sa 17 i pol godina..."
tužna priča iz vukovara
Igor je identificirao svog djeda, sahranit će ga nakon 33 godine: "Najviše mi je žao što moj otac sad nije sa mnom"
'Ustinu je to teško komentirati kad se zna da se radi o osobi koja je ismijavala taj isti sud, kad se radi o osobi koja zapravo bjelodano ratni zločinac. Nadajmo se da je to samo greška suda, jer je prvostupanjska presuda i nepravomoćna. Ja sam uvjeren da će se tužilaštvo na to žaliti i da će pravda na kraju ipak pobijediti. Bez obzira što se radi o sudu koji sudi i po drugim kriterijima a ne samo pravničkim' , kazao je o presudi Šešelju predsjednik Sabora Željko Reiner.
'Na današnji dan ovdje sjećamo se prve žrtve Domovinskog rata i odajemo poštovanje hrvatskim braniteljima stradalima za domovinu. Dobili ste odgovor, sve su rekli potpredsjednik Vlade i predsjednik Sabora', kazao je ministar branitelja Tomo Medved.
'Sve što želim reći je da moramo puno više raditi na upoznavanju naše mladosti s istinom iz Domovinskog rata', prokomentirao je ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić.
U Plitvicama je danas svečano obilježena 25. obljetnica redarstvene akcije 'Plitvice' i pogibije redarstvenika Josipa Jovića. Ispred spomen obilježja položeni su vijenci, a molitvu je vodio vojni biskup mons. Jure Bogdan.
Akcija 'Plitvice' izvedena je na Uskrs, 31. ožujka 1991. i poznata je kao 'Krvavi Uskrs'. Pripadnici Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje i Antiterorističke jedinice Lučko sukobili su se u zoru sa srpskim pobunjenicima, pripadnicima milicije tzv. SAO Krajine koja je na području Nacionalnog parka Plitvice organizirala policijsku postaju, a dan ranije zaposjela upravnu zgradu nacionalnog parka. Hrvatska je policija na Uskrs krenula u akciju deblokade i u svega nekoliko sati borbe protjerala pobunjenike. U sukobu je poginuo 22-godišnji Josip Jović, a ranjeno je devet hrvatskih policajaca. Bila je to prva pobjeda hrvatskih redarstvenih snaga.
Šprlje: Oslobađanje Šešelja tužan dan za civilizaciju i 21. stoljeće
Ministar pravosuđa Ante Šprlje izjavio je da je oslobađaujća presuda Vojislavu Šešelju tužan dan za civilizaciju i 21. stoljeće, najavivši da će Hrvatska pozvati Haaško tužiteljstva da uloži žalbu na takvu odluku, kako bi se ispravila nepravda.
U izjavi medijima, ispred zgrade osječkog zatvora, Šprlje je izrazio razočaranost presudom, kazavši kako danas "ponovo gore Slavonija, Baranja, okolica Sarajeva, Zvornik i Mostar, ponovo su zapaljene kuće, i ponovo su ubijeni, silovani i opljačkani ljudi".
"Moram napomenuti da su na Međunarodnom kaznenom sudu za Ruandu osuđena trojica novinara, koji nikad nisu uzeli nož ili pušku u ruke, nego su samo poticali na mržnju i ubojstva. Za takvu istu, i još goru stvar, danas je jedan zločinac oslobođen", poručio je ministar Šprlje izrazivši nadu da će to u žalbenom postupku biti ispravljeno.
Na upit novinara što hrvatsko pravosuđe sada može učiniti, Šprlje je kazao kako će Hrvatska od Haaškog tužiteljstva zatražiti da uloži žalbu i čekati kako će taj postupak završiti, a pokrenuti će i određene postupke, s obzirom da Šešelj nastavlja širiti mržnju na Balkanu što je, prema hrvatskom zakonu, kažnjivo djelo. (Hina)