Državni zavod za statistiku predstavlja će rezultate Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011. godine. Saznat ćemo podatke o pismenosti, informatičke pismenosti te najčešćih imena i prezimena.
Pročitajte i ovo
zaposlena preko 25 godina
Vjeroučiteljica ošamarila učenika, još uvijek radi u školi: O svemu se oglasila i ravnateljica
Popis stanovništva
U Crnoj Gori više stanovnika govori srpskim nego crnogorskim jezikom, objavili i koliko ima Hrvata
Rezultate Popisa na konferenciji za novinare službeno predstavlja ravnatelj Zavoda Marko Krištof.
>> Ako popis stanovništa ikada bude obrađen podaci će biti previše zastarjeli da bi ikome koristili
PISMENOST I OBRAZOVANJE
Podaci iz popisa stanovništva pokazuju da je u Hrvatskoj 0,8 posto stanovništva starijeg od 11 godina nepismeno. Prema popisu stanovništva napravljenom 10 godina ranije ta je brojka bila veća za jedan postotni poen, iznosila je 1,8 %. Najviše ih je u Šibensko-kninskoj županiji, slijedi Vukovarsko-srijemska te Požeško-slavonska.
Najmanje nepismenih prema ovim podacima je u Zagrebu, te u Primorsko-goranskoj županiji.
U dobi između 10-14 godina nepismeno je 323 dječaka i 208 djevojčica. Među nepismenima je 14.521 osoba starijih od 75 godina.
Što se tiče obrazovanja, među stanovništvom starijim od 15 godina, njih 30,8 % ima završenu osnovnu školu, 52,6 % srednju školu, a visokoobrazovanih Hrvata je 16,4 %.
Što se tiče populacije u dobi između 25-29 godina 26,6 posto je visokoobrazovanih, dok je ta brojka kod stanovništva starijeg od 70 godina znatno manja - 8,6 posto.
Najveći udio visokoobrazovanih ima grad Zagreb, nešto manje od 29, slijedi Primorsko-goranska te Dubrovačko-neretvanska županija, Najmanje visokoobrazovanih je u Virovitičko-podravskoj županiji.
Zanimljivo je istaknuti kako među visokobrazovanim stanovništvom dominiraju žene gotovo u svim dobnim skupinama, više visokobrazovanih muškaraca nalazimo tek u dobnoj skupini 50 +.
U akademskoj godini 2011./2012. na visokim studijima nalazilo se 86.763 studentica i 66.094 studenata.
KAKO STOJIMO U ODNOSU NA EU?
U dobnoj skupini od 25-64 Hrvatska ima 26,7 % visookoobrazovanih što je svrstava na 7. mjesto u Europskoj uniji za tu dobnu skupinu. Evo kako stojimo među ostalim zemljama EU:
Finska - 39,3 %
Irska - 38,2 %
Norveška - 37,6 %
Ujedinjeno Kraljevstvo - 37 %
Slovenija - 25,1 %
Mađarska - 21,1 %
Hrvatska - 20,04 %
Austrija - 19,03 %
Slovačka - 18,8 %
Italija - 14,9 %
...
INFORMATIČKA PISMENOST
Osim pismenosti i obrazovanja, objavljeni su podaci i o informatičkoj pismenosti. 57,4 % Hrvata starijih od 10 godina zna se služiti internetom, 53 % e-mailom, a 45,2 % tabličnim izračunima, a 52,1 posto obradom teksta.
NAJČEŠĆA IMENA
Jedan od zanimljivijih danas predstavljenih podataka jest i onaj o imenima i prezimenima u Hrvatskoj. Najčešća prezimena su: Horvat, Kovačević i Babić, najčešća ženska imena su Ivan, Josip, Marko, Stjepan i Tomislav. Prvo mjesto među ženskim imenima zauzima Marija, slijede joj Ana te Ivana.
Zanimljivo je da je ime Marija najčešće u svim hrvatskim županijama, a Ivan u svima osim u Šibensko-kninskoj gdje je najčešće ime Ante.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook