Lavinu replika HDZ-ovih zastupnika izazvalo je izlaganje Željka Kurtova (HNS) o tome da su ratna djelovanja u Hrvatskoj počela u svibnju 1991., te da stoga ne zna na koji način su se braniteljski statusi dobivali za 1990. i početak 1991.
Pročitajte i ovo
Uoči nove sezone
Pogledajte kome sve od saborskih zastupnika država plaća stan, ima tek nekoliko iznimki: "Ja sam kod kćeri"
Incident
Šokantne poruke osvanule pored škole, ravnateljica pozvala policiju i roditelje: "U 43 godine staža ovo nisam doživjela"
Kurtov je istaknuo da su se još do sredine ožujka 1991. hrvatski mladići slali na vojni rok u JNA, da je do svibnja 1991. postojao samo rezervni sastav MUP-a koji je čuvao objekte.
"Oni nisu nikakvi branitelji niti su se borili na ijednom području, niti je tada bilo rata u Hrvatskoj", poručio je.
Tomislav Čuljak (HDZ) kazao je da su određene borbene operacije bile još 1990., da se moralo reagirati na 'balvan revoluciju', da je te godine započeo ustroj policije, istaknuvši da ga kao branitelja vrijeđaju izjave Kurtova.
Ispravljajući Čuljakove navode, Kurtov mu je poručio da laže, da je u to vrijeme "ratovao po privatnim stanovima pljačkajući stanove", na što mu je predsjedavajući Vladimir Šeks izrekao opomenu zbog vrijeđanja zastupnika i branitelja.
U polemiku se uključio i HDZ-ovac Josip Đakić, koji je Kurtovu poručio da je "njegov zaborav vjerojatno instruiran njegovim
političkim mentorima koji govore da smo bili agresori u Domovinskom ratu, da smo izvršili agresiju na BiH".
"Ako ste stvarno podlegli autoritetu svoje predsjednice (čelnica HNS-a Vesna Pusić) koja govori da smo agresori, onda mi je žao što sam s vama kolega i prijatelj", rekao je Đakić Kurtovu.
Iznio je podatke da prve bilješke o braniteljima datiraju od početka kolovoza 1990., da je do listopada 1991. u vojne i policijske postrojbe ušlo više od 182 tisuće branitelja.
"Nadam se da svi ovi koji su danas uvrijeđeni u ovom Visokom domu neće ostati imuni na ovakve prozivke da su pljačkali i hodali po kućama i krali", kazao je Đakić.