Baka Zdenka u strahu skuplja rublje pred nadolazećom kišom. Njezina kuća 50-tak je metara zračne linije od mjesnog groblja u Zlobinu gdje je grom usmrtio 63-godišnjeg klesara. 'To vam je tako zagrmjelo. To je bilo neobično nama koji smo stariji, to još nismo čuli', rekla nam je Zdenka Golik, jedna od mještanki Zlobina.
Pročitajte i ovo
Savjeti
Dobro je brojati: Kako izbjeći udar munje
Velika materijalna šteta
Olujno nevrijeme u Zadru: Krak munje prošao kroz instalacije i izazvao požar
Ožiljci na stablima ovdje u neposrednoj blizini Zlobinskog groblja dokazuju da je ova gusta borova šuma česta meta munja. Tako je bilo i jučer nažalost s tragičnom posljedicom. Stručnjaci upozoravaju da su ovakve iznenadne oluje vrlo česte na riječkom području. 'Mjesec lipanj je mjesec s najviše grmljavina na kontinentu, a inače tijekom cijelog ljeta na ovom morskom dijelu naročito na području Primorja osobito Rijeke i zaleđa češće se događaju takva grmljavinska nevremena koja su posljedica velikog dnevnog razvoja oblaka', kazao nam je Ivan Novak iz Pomorskog-hidrometeorološkog zavoda u Rijeci.
Držati se korisnih savjeta
Kolege nesretnog klesara zaklon od kiše potražile su pod nadstrešnicom obližnje mrtvačnice. 63-godišnjak se odlučio za visoke borove i kobno pogriješio. Meteorolozi upozoravaju, treba se pridržavati korisnih savjeta. Treba izbjegavati visoko drveće, dalekovode, metalne nadstrešnice bez gromobrana. Relativno sigurna je unutrašnjost automobila, ali potpune zaštite nema ni u kući. 'Bilo bi dobro isključiti sve elektroničke uređaje koji mogu privući udar groma. Ne se tuširati, ne se držati za recimo nekakve metalne nosače u kadi. Isto tako ne telefonirati jer udar groma može doći i preko telefonske utičnice', zaključio je Novak.
Kada se navuku oblaci nad Učkom bolje je i pokisnuti nego potrčati u bilo kakav zaklon. U Hrvatskoj je na godinu 10-tak nesreća uzrokovanih udarom groma, većina u ljetnim mjesecima. Na sreću nisu svi tragični kao ovaj posljednji u Zlobinu.