Ne prestaju reakcije na odluku o zabrani mise na bleiburškom polju. Predsjednik HBK-a Želimir Puljić uputio je pismo predsjedniku austrijske biskupske konferencije. Iz Počasnog beliburškog voda poručuju da od komemoracije ne odustaju. Zbog odluke austrijske biskupije, žaljenje je izrazila i predsjednica države.
Podijelite
Preživjeli sudionik bleiburške tragedije Vladimir Fuček je ogorčen. "To me je pogodilo utoliko što ja vidim da su ponovno oni koji su tamo bili žrtve i na križnom putu jer, pazite, ono je prva postaja križnog puta, da su oni ponovno ubijeni'', kazao je Fuček.
Zabrana mise mu je neshvatljiva. "Mi ćemo ići da bi im dali počast, da pokažem da ih nismo zaboravili'', rekao je.
Hvarski biskup Petar Palić objašnjava kako nije dopušteno sudjelovanje biskupa u euharistijskom slavlju. Kaže da to nije stav cijele austrijske biskupske konferencije. "Mi smo u kontaktu s austrijskom biskupskom konferencijom. Očekujemo, naravno, i daljnje kontakte, ali ponavljam, dijacezenski upravitelj je iskoristio ono pravo koje mu zakonik kanonskog prava daje", rekao je mons. Palić.
Daljnje korake čekaju i suorganizatori. Iz počasnog bleiburškog voda tek poručuju da službeni stav nisu donijeli, ali kažu od bleiburške komemoracije neće odustati. Trebaju odlučiti na koji način će se obilježavati.
S njima će razgovarati i iz hrvatskog Sabora koji je pokrovitelj. Gordan Jandroković u petak je kratko kazao da podržava izjavu HBK-a.
Predsjednica žali zbog austrijske odluke
Furio Radin se pak slaže s crkvenim vlastima u Klagenfurtu. "Sabor bi trebao biti pokrovitelj jedne manifestacije koja se temelji na sjećanju, a ne na ideologiji. Nije se dogodilo to i morali su intervenirati umjesto nas, umjesto Sabora i umjesto hrvatskih vlasti, morale su intervenirati crkvene vlasti u Austriji'', rekao je Radin.
Ni druge političke reakcije nisu izostale. "Pijetet prema žrtvama je jedno, ali zloupotreba pijeteta prema žrtvama s veličanjem fašističke i nacističke ideologije je nešto sasvim drugo. To je nedopustivo'', kazao je predsjednik SDP-a Davor Bernardić.
Komentirali su i iz Mosta. "Slažem se s tim da organizator i austrijska država učine sve da neprimjerene ikonografije nema, ali Katolička crkva mora organizirati misu za stradale, za obitelji koje žele to komemorirati'', smatra Mostov Nikola Grmoja.
Zlatko Hasanbegović proziva da iza zabrane stoji Andrej Plenković. ''Ono što nije uspjelo jugoslavenskim komunistima Stjepanu Mesiću, Ivi Josipoviću, Zoranu Milanoviću, likvidatoru saborskog pokroviteljstva nad bleiburškom komemoracijom, čini će da će uspjeti njihovom autentičnom duhovnom i političkom baštiniku, gospodinu Andreju Plenkoviću'', rekao je Hasanbegović.
Na upit Dnevnika Nove TV, iz Ureda predsjednice odgovaraju da, kao Hrvatica i vjernica, predsjednica duboko žali zbog austrijske odluke. Nada se da će hrvatski biskupi pronaći rješenje.
Odgovor Ureda predsjednice prenosimo u cijelosti:
''Predsjednica Republike Hrvatske ne može se miješati u odnose između crkvenih vlasti. No, kao Hrvatica i katolička vjernica duboko žali zbog takve odluke mjesnog dijecezanskog upravitelja. Predsjednica Republike uvjerena je da će Hrvatska biskupska konferencija naći rješenje kako bi katolički vjernici mogli javno misom komemorirati bleiburške žrtve i žrtve Križnoga puta'', stoji u odgovoru.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.