Strah i nevjericu proživjeli su pacijenti u srijedu prijepodne kada je u čekaonicu centralne zgrade Doma zdravlja u Osijeku ušetao vidno uznemiren mladić s lovačkim nožem i bušilicom u rukama, piše Glas Slavonije.
Pročitajte i ovo
Hospitalizirani pacijenti
Hrvatska bolnica zabranila posjete zbog korone
Drama u Rumunjskoj
U bolnici u četiri dana umrlo 17 osoba: Uhićena dvojica liječnika, cure detalji strave što su radili pacijentima
Alarmirana je i policija, a događaj nam je prepričala nam pacijentica M.P. 'Naručena sam oko pola 11 k mom liječniku obiteljske medicine. No, kako sam došla nešto ranije, predala sam iskaznicu i sjela u čekaonicu gdje se nalazilo još nekoliko pacijenata. U jednom trenutku u čekaonicu je uletio vidno uznemiren mladić od oko 30 godina, koji se preznojavao i upitao me je li ga sestra već prozvala. Budući da sam mu odgovorila negativno, počeo je isto ispitivati i druge pacijente', priča Osječanka.
Mladić je potom počeo vikati da svakoga dana mora dolaziti na terapiju u ambulantu, jer nema skrbnika i da zbog 15 sekundi terapije čeka i po 45 minuta. 'Potom je skinuo ruksak s leđa i iz njega izvadio bušilicu. Svi smo ustuknuli, jer nismo znali što smjera. No on ju je odložio, a zatim izvadio veliki lovački nazubljeni nož te ga počeo oštriti i čistiti pred nama. Bilo je poput scene iz krimiserije. Srećom, prozvala me sestra, koju sam odmah upozorila da je mladić u hodniku naoružan, a ona je alarmirala liječnika. Liječnik je odlučio o svemu obavijestiti policiju, iako je mladić mirno uzeo svoju terapiju i otišao. Doznala sam da je riječ o bivšem narkomanu i zatvoreniku, a sam liječnik potužio se da su potpuno nezaštićeni u takvim slučajevima te kako im se događalo i da im na vrata lupaju i s pištoljima', priča pacijentica M.P.
Ravnatelj Doma zdravlja, dr. Rudika Gmajnić kaže da ovotjedni slučaj nije jedini te da je većinom riječ o osobama iz narkomanskog miljea. 'Oni imaju propisanu terapiju koju im mi moramo davati pod strogim nadzorom. Kada bismo im dali tablete da ih uzimaju kod kuće, oni bi ih prodali, a i ove kod nas im dajemo smrvljene, jer se događalo da jednu tabletu progutaju, a tri sačuvaju u ustima. Često se bune da im nije dovoljno jaka terapija i zahtijevaju još lijekova, a pri tome znaju biti i agresivni. Mi imamo tihi alarm poput banaka, te zaštitari na njegovu aktivaciju dolaze u roku od nekoliko minuta. No za zaštitarsku službu, koja bi radila u dvije smjene u svim zgradama Doma zdravlja u gradu, nemamo novca. Žao nam je pacijenata koji su pretrpjeli strah, no ovakva situacija s psihički labilnim osobama danas se, nažalost, može dogoditi na svakom javnom mjestu', komentirao je dr. Gmajnić.