"Suprug i ja ostali smo bez posla. Bili smo podstanari, neko smo se vrijeme snalazili pa smo završili praktički na ulici", rekla je naša sugovornica.
Pročitajte i ovo
Kasnije se ispričao
Nevjerojatna izjava ministra Primorca: "U Hrvatskoj nisam vidio prosjake ni beskućnike"
VIŠEGODIŠNJA NEPRAVDA
Država ih dovela do ruba: "Pokrali su me k'o lopovi, nisam imao novca ni da ženu sahranim..."
S ulice su se sklonili u prihvatilište Crvenog križa. U novom statusu beskućnika.
"Drugačije vas ljudi gledaju i cijene. Misle da ste narkomani, da ste prljavi ili da ste alkoholičari", dodala je sugovornica.
Onima koji ostanu bez krova nad glavom jedini je cilj stati ponovno na svoje noge. Prva je stavka pronaći posao. No posao ne mogu pronaći ako nemaju valjanu osobnu iskaznicu (OI), a valjanu osobnu iskaznicu ne mogu imati ako nemaju adresu na koju će prijaviti prebivalište.
U Ministarstvu za socijalnu politiku kažu da se u tom slučaju osoba može javiti policiji.
"Policijska postaja dužna je svakoj osobi u RH koja nema utvrđeno prebivalište isto utvrditi na ustanovi socijalne skrbi. Nakon zaprimanja obavijesti od Centra za socijalnu skrb policijska postaja utvrđuje prebivalište rješenjem i to predstavlja preduvjet da bi osoba mogla ishoditi osobnu iskaznicu", rekla je Marija Penava Šimac iz Službe za zaštitu i promicanje prava socijalno osjetljivih skupina.
To znači da na osobnoj iskaznici stoji adresa ustanove socijalne skrbi. Tamo će korisnicima pristizati pošta i dokumenti.
Mnogo je i onih koji na zagrebačko područje dolaze zbog razvijenih socijalnih usluga.
"Oni ne mogu ostvariti nikakva prava jer im je prebivalište izvan nadležnosti Centra za socijalnu skrb Zagreb. Kad policija utvrdi da ne prebivaju na mjestu na kojem je prijavljeno, poništava im osobnu iskaznicu i ulaze onda u začarani krug", objasnio je Zvonko Mlinar iz Hrvatske mreže za beskućnike.
Procjenjuje se da je u začaranom krugu beskućništva u Hrvatskoj 2000 ljudi. U 14 prihvatilišta i prenoćišta mjesta ima za njih tek 450.
Boravak u prihvatilištu i prenoćištu varira, kaže Lana Trupković, psihologinja u prihvatilištu Crvenog križa: "Netko se zadrži možda samo preko noći, dok se neki teže snađu i ostanu možda i nekoliko godina."
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.