Državni inspektorat postavio je ploču zabrane kupanja na plaži Ičići jer su ispitivanja pokazala da su na početku te plaže povećane vrijednosti bakterije Escherichie coli, stanje se prati, a sve ostale kvarnerske plaže su pogodne za kupanje i more je na njima uglavnom izvrsne kakvoće.
Izjavila je to u subotu voditeljica Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Darija Vukić Lušić podsjetivši kako je sve počelo 14. kolovoza kada su dobili prijavu građana o mogućem onečišćenju plaže u Ičićima. Djelatnici Zavoda uzeli su tada uzorak, koji je očitan 15. kolovoza te su utvrđene povišene koncentracije Escherichie coli, iznad dozvoljenih.
O tome su obavijestili sve mjerodavne službe, Grad Opatiju, komunalno društvo Liburnijske vode, Državni inspektorat i nadležno ministarstvo.
Uzorkovanje je ponovljeno 16. kolovoza te su na početku, na istočnom dijelu plaže, prema marini, uzeta dva uzorka i oba su nezadovoljavajuća. Uzorci sa sredine plaže su dobro ocijenjeni, a more na kraju plaže je izvrsne kakvoće.
Darija Vukić Lušić rekla je da će se nastaviti uzorkovati more na plaži Ičići, do prestanka onečišćenja. Kada se utvrdi prvi zadovoljavajući uzorak, prema propisima se čeka se još tri dana te se napravi potvrdni uzorak u roku od tjedan dana, kao još jedna provjera, a potom se ploča sa zabranom kupanja može skinuti.
Trenutno nema prijavljenih slučajeva oboljelih, koji bi se dovodili u vezu s onečišćenjem te plaže, kazala je.
Dodala je da su kriteriji u Hrvatskoj, primjerice za Escherihiu coli, nešto stroži od europskih te da da sunce najbolje i najbrže reducira povišene koncentracije.
Darija Vukić Lušić objasnila je da su mikrobiološki parametri koji se prate, bakterije Escherichia coli i enterokoki, ustvari indikatori mikrobiološkog onečišćenja, same po sebi nisu opasne, nego ukazuju da je voda došla u kontakt s fekalnim otpadnim vodama, u kojima mogu biti patogene vrste.
Escherichia coli koju mjerimo je normalni stanovnik u ljudskom debelom crijevu, sama po sebi nije problem, ali statistički ukazuje ako je netko bio bolestan i nosi salmonelu, Shigellu i druge patogene bakterije, postoji veća mogućnost da je to završilo u otpadnoj vodi i predstavlja opasnost od širenja zarazne bolesti.
Najčešće su to blaže bolesti, uglavnom gastrointestinalne, rijetko ozbiljne te blažeg tijeka, kožna oboljenja, infekcije otvorenih sluznica, oka, uha, grla, nosa. Najčešće se ni ne prijave pa nema preciznih podataka i spontano prođe.
Na pitanje o stanju na ostalim plažama, kazala je da je stanje na svim plažama u Primorsko-goranskoj županiji dobro.
Pročitajte i ovo
veliki pad temperature
Stižu tuča, nevremena i obilni pljuskovi, pratite upozorenja: Prvo paklene vrućine, a onda drastična promjena
Pročitajte i ovo
tragedija na rijeci
Užas na popularnom kupalištu: Utopio se 18-godišnjak, tijelo pronašli HGSS-ovci
Uzorkuje se rutinski, uglavnom je 95 posto ili više izvrsnih lokacija, a sve su prihvatljive za kupanje. Plaža u Ičićima je jedina u Županiji na kojoj je ove sezone zabranjeno kupanje u moru.