Jednoglasnom odlukom Boris Milošević ostao bez saborskog imuniteta: Hoće li se protiv njega voditi kazneni postupak?
Piše Hina,
21. lipnja 2022. @ 15:28
Saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasnom je odlukom skinulo imunitet i dalo odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv bivšeg potpredsjednika vlade i sadašnjeg zastupnika SDSS-a Borisa Miloševića.
Podijelite
Saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo jednoglasnom je odlukom u utorak skinulo imunitet bivšem potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske i zastupniku SDSS-a Borisu Miloševiću. Time su dana odobrenja za vođenje kaznenog postpupka protiv njega.
Predsjednik MIP-a Robert Jankovics rekao je da je Državno odvjetništvo RH dostavilo zahtjev Uskoka te je "predložilo davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka" protiv Miloševića zbog "sumnje da je počinio kazneno djelo poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti".
Sumnjiva isplata poticaja
Jankovics je pojasnio da je, po tvrdnjama DORH-a, utvrđena sumnja da je Milošević poticao na zlouporabu položaja i ovlasti tadašnjeg ministra Darka Horvata tražeći dodjelu bespovratnih sredstava za gospodarske subjekte koji na to nisu imali pravo po kriterijima programa za razvoja poduzetništva i obrta na područjima naseljenima nacionalnim manjinama. No, unatoč tome, bespovratna sredstva za 2018. su im dodijeljena i na taj način su probavili nepripadnu korist.
Podsjetio je da Milošević, kao saborski zastupnik, ima imunitet do prestanka mandata te se bez odluke Hrvatskog sabora protiv njega ne može pokrenuti kazneni postupak.
Član MIP-a Daniel Spajić (Domovinski pokret) rekao je da mu je žao resursa koje su potrošeni kako bi održali sjednicu u Saboru, navodeći da se o kaznenom progonu Miloševića mogao odlučiti i ranije, ali nije "zbog vještog manevra SDSS-a i ove neprirodne koalicije". "Mislim da mu se, u principu, ništa neće desiti. Sve će ostati po starom tako da hrvatska javnost ne treba biti zabrinuta", rekao je Spajić.
Glasovanje najvjerojatnije 1. srpnja
Jankovics je u izjavi novinarima kazao da je zahtjev DORH-a stigao u petak, 17. lipnja i da je odluka MIP-a prijedlog koji ide na plenarnu saborsku sjednicu. Očekuje da će to biti na saborskoj sjednici idući tjedan, a glasovanje o tome najvjerojatnije 1. srpnja.
Nakon toga bi i Milošević trebao biti ispitan u Uskoku koji će potom odlučiti o podizanju optužnice.
Uskok je protiv Miloševića u ožujku pokrenuo istragu zbog poticanja na korupciju, odnosno nezakonitu dodjelu državnih poticaja, u slučaju pokrenutom nakon uhićenja ministra Darka Horvata.
Miloševićev odvjetnik Anto Nobilo ranije je isticao da se Milošević ne smatra krivim te da nije ušao u kaznenopravnu zonu jer se zalagao za svoje birače koji su ga izabrali.
Pod istragom još niz bivših dužnosnika
Horvata, koji je jedini u ovom slučaju bio 10 dana u istražnom zatvoru, Uskok sumnjiči da je 2018. kao ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, zajedno s pomoćnicom Anom Mandac, na poticanje četvero suosumnjičenih, među kojima je i Milošević, nezakonito dodijelio 2,6 milijuna kuna.
Uz njih osumnjičeni su i bivši ministar Tomislav Tolušić, državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja Velimir Žunac te ravnateljica uprave za potpomognuta područja Katica Mišković.
Iz tog je slučaja proizašla i istraga protiv ministra Josipa Aladrovića kojega Uskok tereti za pogodovanje prilikom dva zapošljavanja 2018. i 2019. dok je bio ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO). Proširenjem istrage je uz Aladrovića osumnjičen i Damir Juzbašić, gradonačelnik Županje i bivši HDZ-ovac, sada nezavisni kandidat kojeg je podržao Domovinski pokret.