Posljednju političku odluku Plenkovićeva vlada šalje zastupnicima na usvajanje - rebalans proračuna za 2020. Poslodavci poručuju - ako nam ne osigurate novac za radnike, od lipnja slijedi val otpuštanja.
Pročitajte i ovo
Velik porast broja pozitivnih
Korona bukti u našem susjedstvu, ali i ostatku Europe: "Nemamo vremena, izgledi nisu dobri. Ti su brojevi katastrofalni"
Epidemija koronavirusa
Novi val zaraze u Europi: Češka uvodi izvanredno stanje, dio Španjolske odlazi u karantenu
Poslodavci traže da se po novim pravilima i od lipnja nastavi podupirati radna mjesta. Oni traže da država hitno krene u zaduživanje vani. Ekonomski analitičari to vide jedinim rješenjem.
O svemu tome je za Dnevnik Nove TV više rekao gost, ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić. Ministar Ćorić sindikatima je već dao ponudu prema kojoj neće biti sve isplaćeno do kraja godine.
"Danas ste svjedočili, cjelokupna hrvatska javnost, rebalansu proračuna. Jasno je vidljivo da će deficit ove godine u proračunu biti između 23 i 25 milijardi kuna i u tom kontekstu jasno je da svi dijelovi društva, u ovom konkretnom slučaju, zaposleni u javnim i državnim službama moraju snositi dio solidarnosti. Jednostavno moraju biti solidarni s ostalima", kazao je Ćorić.
"Ne vjerujemo da će druga strana ići s tužbama, mislimo da postoje pravna rješenja koja to onemogućuju, s jedne strane. Međutim, još uvijek vjerujemo u zdrav razum, vjerujemo u kompromis i vjerujemo u činjenicu da su i predstavnici sindikata svjesni potrebe da se božićnice i regresi, odnosno dio njihovih materijalnih dobara za ovu godinu ne isplati. Odnosno, da se zaustavi povećanje plaća", dodao je.
O tome ova Vlada može razmišljati tijekom kratkog razdoblja dok se ne raspusti Sabor jer u tom trenutku postaje tehnička Vlada i nema mogućnosti niti obveza to napraviti.
Nadaju se pozitivnom odgovoru sindikata
"Ono čemu se nadamo, nadamo se pozitivnom odgovoru sindikata s jedne strane iako su oni nakon sastanka u svojim izjavama bili negativni nakon samog sastanka. Vjerujem da su glave sada nešto hladnije i da se hladnije promišlja o onome što smo predložili", smatra Ćorić i dodaje da u ovom trenutku nema informaciju o tome kad će se raspustiti Sabor.
"Onog trenutka kada se Sabor raspusti, onda takvi dogovori više jednostavno nisu mogući", objasnio je i dodao da u tom slučaju njihova prava ostaju ista.
"Međutim, držimo da postoje rješenja kojima možemo razriješiti ovaj problem, odnosno ovu dilemu. Imajte na umu činjenicu da su u rebalansu proračuna - da su ta prava kao takva, odnosno da je njihova suspenzija već predviđena", naveo je Ćorić.
Najdublja faza lockdowna prošla
Poslodavci su najavili da će, ukoliko Vlada ne nastavi s naknadama za zaposlenike kojima im pomaže, biti prisiljeni otpuštati ljude. Ministar Ćorić navodi da su ministri financija Zdravko Marić i ministar rada i mirovinskoga sustava Josip Aladrović u tom kontekstu tog rješenja, mjere od 3250, odnosno 4000 kuna proveli u djelo.
"Mi držimo da je najdublja faza lockdowna hrvatske ekonomije - prošla. Dakle, 27. travnja, 4. svibnja, 11. svibnja - tri vala relaksacije gospodarstva su sada tu. Ono što očekujemo je da onaj dio hrvatskog gospodarstva koji je najviše bio pogođen mjerama tijekom mjeseca svibnja i lipnja, od trenutka kad se otvore, prije svega, ugostiteljski objekti - zaživi odnosno krene kreirati novu vrijednost. Hoće li to biti na razini prethodnih godina? Definitivno neće", kazao je.
"No, ono što očekujemo je da upravo poslodavci prvo učine sve što je moguće da pokrenu svoju gospodarsku aktivnost, a onda ukoliko vidimo da to ne ide u onom smjeru u kojem bi trebalo ići, naravno da ćemo mi s naše strane držati oči otvorene, imati razumijevanja i za potrebe druge strane", dodao je Ćorić.
Nema automatskog produljenja mjera za poslodavce
No, krene li nešto po lošem u lipnju, kad Vlada bude samo tehnička, nije jasno koliko će moći učiniti za poslodavce.
"Mi ne znamo kad će se dogoditi raspuštanje Hrvatskog sabora. Ono što sigurno mogu reći u ovom trenutku je da ne postoji ideja automatskog produljenja mjera na prvi signal od strane poslodavaca. Idemo prvo skočiti pa reći 'hop!' Idemo svi dati sve od sebe, kao što smo dali proteklih mjeseci razumijevajući lockdown, a sad i otpuštajući gospodarstvo fazu po fazu. Onda ćemo vidjeti kako će funkcionirati ova turistička sezona", kazao je Ćorić.
Navodi da, prema informacijama koje ima od ministra turizma Garija Cappellija i iz nekih drugih zemalja, iako su informacije raznorazne - da postoji interes za Hrvatskom obalom ove godine. Dodaje da ne bi kalkulirao o tome koliko turista možemo očekivati u odnosu na dosadašnje godine kad ih je bilo i po dvadesetak milijuna.
Dijele se zadatci u HDZ-u
Za novi izborni program Hrvatske demokratske zajednice navodi da se polako dijele zadatci.
"Naši odbori će u narednim danima održati svoje sjednice, očekujemo materijale u sljedećim tjednima. Ne očekujte nove poreze. Dakle, mi smo u posljednjih tri i pol godine išli u nekoliko navrata u okviru poreznih reformi u relaksaciju. Danas ste svjedočili činjenici da smo više od 752 milijuna kuna poreznih odnosno neporeznih davanja i parafiskalnih nameta smanjili, odnosno relaksirali gospodarstvo", zaključio je Ćorić.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr