"Ovo je prilika da pokažemo nacionalno zajedništvo, da nam je stalo da ne diskriminiramo, nego štitimo najsiromašnije", rekao je Milanović, predstavljajući SDP-ovu interpelaciju.
Ocijenio je da Vlada nema gospodarsku strategiju kako smanjiti negativni utjecaj rasta cijena energenata na standard građana, te da postupa stihijski.
Milanović je ocijenio kako su cijene energenata u Hrvatskoj, u odnosu na kupovnu moć stanovništva, među najvećima u Europi, da su cijene benzina drastično povećane od kada je HDZ na vlasti, da rastu cijene struje i hrane, a uskoro i plina, te da više od trećine građana kaže kako im je pao standard, a četvrtina kako sve zarađeno potroše za dnevne potrebe.
>> Lesarovu interpelaciju podržao samo SDP
Saborske zastupnike je pozvao da podrže SDP-ove zaključke, po kojima bi Hrvatski sabor zadužio Vladu da koristi mogućnost primjene "plivajućih" trošarina i štiti cijenu eurodizela na osam kuna po litri.
SDP u zaključcima također predlaže da Vlada izradi i Saboru dostavi izmjene Zakona o PDV-u, na način da se taj porez na energente obračunava na nabavnu cijenu, a ne na trošarine, da drastično poveća subvencije poljoprivrednih proizvoda, izradi program državne pomoći socijalno najugroženijim kategorijama kroz podmirenje dijela troškova energije, donese mjere za manje porezno opterećenje cijene rada, te postupno počne uvoditi tržišne cijene za struju i plin.
Odgovarajući Milanoviću ministar financija Ivan Šuker istaknuo je kako HDZ i Vlada ne prihvaćaju SDP-ovu interpelaciju ni njezine zaključke, ističući kako SDP-ovci ne predviđaju iz kojih bi se izvora sredstava i koliko utrošilo na mjere koje predlažu.
Ministar finacija upitao je zastupnike SDP-a zašto građanima ne objasne da bi njihove mjere značile uvođenje novih poreza i rast deficita.
Šuker je odbacio i Milanovićeve tvrdnje kako Vlada ništa ne čini u suzbijanju negativnog utjecaja rasta cijena na standard građana, ističući da Hrvatska, za razliku od članica EU, jedina ima nultu stopu PDV-a na osnovne živežne namirnice, te da je, uz mjere koje već provodi, rebalansom izdvojila dodatnih 600 milijuna kuna sa saniranje negativnih utjecaja rasta cijena.
SDP-ov zahtjev da Vlada "plivajućim" trošarinama cijenu eurodizela drži na osam kuna nazvao je nepoznavanjem činjenica, napominjući da je iznos trošarina po litri goriva samo jednu kunu.
Odbacio je i Milanovićeve navode o drastičnom rastu cijena goriva od kada je HDZ na vlasti, prozivajući ga kako je zaboravio reći da je od 2003. do danas cijena nafte na svjetskom tržištu porasla s 36 dolara po barelu na 148 dolara.
Ministar Šuker je podsjetio kako cijena benzina u Hrvatskoj nije ni najviša ni najniža u Europi, ali da je cijena struje "daleko među najnižima", naglasivši kako će Vlada znati kontra mjerama odgovoriti i na očekivani rast cijena plina.
O SDP-ovoj interpelaciji raspravljaju saborski klubovi.