Jadranka Kosor i Borut Pahor dogovorili su se da će se dogovoriti. Tako pravni zastupnici oštećenih štediša Ljubljanske Banke tumače prebacivanje cijelog problema u Basel. 'To je način rješavanja - spor dugotrajan, neizvjestan, koji prijeti tim da se nikad ništa neće riješiti', rekao je Milivoje Žugić, pravni zastupnik štediša.
Pročitajte i ovo
Poruka Ljubljanskoj banci
'Ono što okrećeš, to mi i vrati'
Slovenski tisak
'Nije tajna da Pahorova vlada podržava Kosoričinu'
Ni štediše nisu optimistični oko vraćanja štednje. 'Ja mislim da mi nećemo dobiti štednju, a naši praunuci možda, jer sad smo dalje od rješenja nego što smo ikad bili. Mislim da to nije bilo dobro i da je ljetos trebalo puno bolji ugovor s njima sklopiti i da smo mogli to riješiti. Da je politika htjela, mogla je to riješiti', smatra Zlatica Aras, bivši štediša Ljubljanske banke.
300 milijuna eura ili čak 2 milijarde i 200 milijuna kuna potražuje 135 tisuća Hrvata od Ljubljanske banke. Iza devizne štednje u bivšoj Jugoslaviji stajala je država. Iako je sav novac išao u Ljubljansku banku u Ljubljani, Slovenci bi teret dugovanja htjeli prebaciti na druge. 'Prema koncepciji Slovenije, a ja bih rekao da je to pravno vrlo čudna koncepcija, to bi trebala vratiti Hrvatska radi toga što su te štediše na području s prebivalištem na području Republike Hrvatske', pojasnio je Žugić.
>> Idila Kosor i Pahora: Odlučili smo biti odlični susjedi!
Tako bi nakon dogovora preko banke u Baselu, teret isplate duga mogao pasti na Hrvatsku. 'Mi smo dali to Ljubljanskoj banci, to je sad u drugoj državi, i oni nama moraju dati taj novac, a ne Hrvatska kao takva', uvjerena je Zlatica. 20 godina štediše čekaju svoj novac i još ni približno ne znaju kad će ga dobiti.