U hladu 40 stupnjeva ovih je dana realnost mediteranskih i europskih središta, 44 u utorak u Španjolskoj, u srijedu i u Italiji, vrlo blizu Cipar, ali i Mostar u utorak s 42 stupnja. Kod nas u utorak u Kninu 39, u srijedu isto na Mljetu: tek mrvicu povoljnije temperature u našim krajevima, iako također opasno visoke, prije svega za osjetljive skupine ljudi.
Još veći problem stvaraju vrlo tople noći, najučestalije na Jadranu, zbog kojih je neugodno ili, neki bi rekli, nemoguće spavati, što se također odražava na kvalitetu života, a ako potraje, onda i na zdravlje. Upravo zato DHMZ redovito upozorava na opasnosti od toplinskog vala.
Pročitajte i ovo
Potpuno kaos
Tomašević: "Spašavanje je u tijeku, službe su zatrpane pozivima i onda teško mogu reagirati na najhitnije situacije"
Ljeto je, ne bježimo od tog, ljeto znači vrućinu i to je normalno, međutim posljednjih godina ekstreme mjerimo sve češće. Danas je točno godinu dana otkad je prvi put u Velikoj Britaniji izmjereno 40 stupnjeva. Posebna je situacija u kojoj su šanse za obaranje upravo takvih temperaturnih rekorda najveće.
Pročitajte i ovo
Apokaliptične scene
FOTO/VIDEO Strašna oluja odnijela tri života, 60 ljudi je ozlijeđeno: 100 vojnika je u pripravnosti, komunalne službe imale su više od 1300 intervencija
Naime, toplina je ponekad zarobljena u nečemu što se može nazvati toplinskom kupolom, što vrućinu čini snažnijom i zato potencijalno opasnijom. Baš kao što je to ovih dana na Mediteranu. Riječ je zapravo o jakom termobaričkom grebenu, prostranom polju visokog tlaka koje zauzima jedno veliko područje, najčešće veći dio kontinenta, i tu se usidri.
Tako pozicionirana zračna masa može ostati i tjednima te blokirati prodore vlažnog zraka, nastanak ciklona i kišu. Toplinska kupola, može se reći, na neki način djeluje poput peke ili poklopca na loncu jer vruću zračnu masu zadržava ispod.
Pročitajte i ovo
nezapamćeno nevrijeme
FOTO Pogledajte armagedon nad Zagrebom: Ovako je izgledalo nebo prije opće kataklizme
Dodatno, zrak postaje sve vrući, širi se i uzdiže, te se u grebenu pod visokim tlakom i spušta. No spuštajući se, još se jače zagrijava, ali i suši, pa su u takvim uvjetima ne samo šanse za ekstremne temperature najveće nego je i mogućnost za oblake i kišu minimalna, pri čemu se onda povećava i prijetnja od šumskih požara.
I upravo je to situacija koju ovih dana imamo nad Mediteranom.
Srećom, naši kopneni krajevi nalaze se pak na rubu ovog grebena koji sad već ipak popušta, povlači se južnije, a i njegova će se struktura idućih dana poremetiti, zbog čega se u našim krajevima i vrijeme mijenja, oslobađa se put svježem oceanskom zraku, pa se na kopnu očekuju grmljavinski pljuskovi, a u ovo doba godine u takvim uvjetima uvijek je moguća i tuča.
Južnije u zemlji pak zadržat će se dosta vruće. S obzirom na to da se predviđa i kolovoz topliji od prosjeka, u nadolazećim tjednima nije isključena mogućnost formiranja novih ovakvih toplinskih sustava nad Mediteranom i potencijalno, naravno, obaranje novih rekorda.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.