Izrečeno je to na svečanom prijemu organiziranom u Uredu predsjednika u povodu 15. obljetnice ulaska Hrvatske u UN.
- Svijet nas još dijelom nadgleda što je dobro za nas same, ali taj isti svijet nas gleda kao partnera s kojim vrijedi surađivati i od
kojeg se nema razloga distancirati, kazao je hrvatski predsjednik
obraćajući se okupljenim predstavnicima diplomatskog zbora,
predstavnicima hrvatske vlade, Hrvatskog sabora i drugim uglednicima.
Istaknuo je da danas Hrvatska pregovara o svom članstvu u EU te da vjeruje da ćemo pregovore okončati do kraja sljedeće godine.
- Hrvatska neće i ne želi zaostajati. Hrvatska se neće odvajati ni
izdvajati. Hrvatska jest i ostat će punopravni član međunarodne
zajednice, država koja će konstruktivnim djelovanjem opravdati svoje mjesto u UN-u i nadam se - kao nestalna članica - uskoro u Vijeću sigurnosti, kazao je Mesić.
Hrvatski premijer je, obraćajući se okupljenima, istaknuo da "danas Hrvatska želi biti dio rješenja koje će UN pružiti kada je riječ o globalnim izazovima".
- Nećemo ne sudjelovati u tome zato što se neki izazov nas ne tiče. Smatramo da nema nijednog globalnog izazova u svijetu koji se ne tiče svih članica UN-a, dodao je Sander.
- Ali nećemo zaboraviti našu ulogu ovom dijelu Europe, gdje još uvijek ima izazova i za UN i za EU i za susjedne zemlje u jugoistočnoj Europi, istaknuo je.
- Našim približavanjem EU i NATO-u nećemo zaboraviti našu ulogu i susjedstvo iz kojeg dolazimo i probleme koji još uvijek nisu riješeni, rekao je hrvatski premijer dodajući da je "naša uloga pružiti ruku potpore zemljama i narodima jugoistočne Europe i mi ćemo to činiti".
Istodobno, kazao je hrvatski premijer, svaka će zemlja biti
ocjenjivana prema individualnim postignućima i ni jedna zemlja ne smije biti talac neke druge zemlje ili regije.
Okupljenima se obratio i stalni predstavnik UNDP-a Jurij Afanasijev koji je, podsjetivši na ono što je Hrvatska prošla u proteklih 15 godina te istaknuvši njenu ulogu u regiji, izrazio nadu da će Hrvatska postati nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a.
- Tijekom 15 godina Hrvatska je prevalila dug put i za one među nama koji su bili tu početkom i sredinom devedesetih godina ta je preobrazba izvanredna. Svi možemo upozoriti koji još prioriteti nisu postignuti i koja to još obećanja nisu ostvarena i pravda još
nezadovoljena, no svi smo mi ponosni što služimo naciji koja je sebe nanovo izumila i koja 15 godina kasnije stoji na vratima Europe, kazao je Afanasijev.
- Najvažnija donacija koju Hrvatska danas može dati nije nužno
izražena u dolarima ili eurima, nego u njenoj političkoj predanosti, ponašanju, međunarodnoj solidarnosti te što je važno u podjeli znanja u tranziciji, razvoju, vladanju te pristupu EU-u sa susjedima i drugim zemljama regije, istaknuo je.
Naglasivši da "Hrvatsku svijet percipira kao stabilnu i sposobnu
zemlju koja sama rješava probleme", Afanasijev je kazao da je UN-ovoj ekipi zadovoljstvo priznati "proaktivnu i dalekovidnu multilateralnu vanjsku politiku" koju Hrvatska danas vodi sudjelujući u brojnim međunarodnim organizacijama, institucijama te mirovnim operacijama.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić podsjetio je da je nekad Hrvatska na svom teritoriju imala pet mirovnih operacija, a sada sudjeluje u 11 mirovnih operacija diljem svijeta te će to nastaviti činiti.