"Smatramo se prijateljima i partnerima, imamo zajedničke interese, zajednička uvjerenja ali i zajedničku europsku perspektivu", izjavio je Fischer nakon susreta dvaju izaslanstava u sjedištu austrijskog predsjednika u bečkom Hofburgu.
Pročitajte i ovo
"Osjeti se jako"
Nosi titulu najboljeg grada za život, a ujedno je i dom za oko 35 tisuća Hrvata: Prosječna plaća je 2800 eura, ali ipak nije sve tako sjajno
Mesić se nada konkretnim poslovima s Austrijancima
Hrvatski predsjednik ocijenio je razgovore "srdačnim, otvorenim i konstruktivnim", a suradnju dviju država "sve boljom.
Predsjednik Mesić u ponedjeljak je započeo dvodnevni službeni radni posjet Austriji tijekom kojega će se, osim sa svojim domaćinom, sastati i s austrijskim kancelarom Alfredom Gusenbauerom i predsjednicom austrijskog parlamenta Barbarom Prammer.
Nakon dolaska Mesića u Beč, dva predsjednika najprije su razgovarali u četiri oka, a zatim u okviru izaslanstava dviju država.
Osim o međusobnoj suradnji, dvojica predsjednika razgovarala su i o multilateralnim pitanjima. Teme razgovora bili su i odnos Hrvatske i Slovenije te stanje na Kosovu.
U kontekstu suradnje dviju država, dva su predsjednika posebno istaknuli i pohvalili dobru suradnju pravosudnih tijela "u slučaju Zagorec".
"Taj osjetljivi slučaj dobar je primjer dobre suradnje pravosudnih tijela", rekao je Fischer.
Predsjednik Mesić istaknuo je kako u slučaju generala Zagorca hrvatska država nastoji ući u trag nestalom novcu.
"Stotine milijuna eura promijenilo je vlasnika i onda smo utvrdili da postoji stotinjak računa. Sada moramo utvrditi tko su te zadnje adrese na kojima su novci", rekao je Mesić.
Hrvatski je predsjednik svog austrijskog kolegu obavijestio i o
otvorenim pitanjima između Hrvatske i Slovenije kojih, kako je kazao, ima nekoliko.
"Jedno je granično pitanje, a jedno je pitanje Ljubljanske banke. Mi ne tražimo ništa drugo nego da se štediše banke izjednače", izjavio je Mesić. Kad je pak riječ o granici, hrvatski predsjednik je za to "da prihvatimo rješenje koje donese Međunarodni sud pravde u Haagu, dakle međunarodna sudska instanca, i mi unaprijed prihvaćamo svaku odluku suda".
Hrvatsko-slovenski odnosi su "bilateralni problem između Hrvatske i Slovenije u koji se Austrija neće miješati", kazao je austrijski predsjednik.
On je izrazio zadovoljstvo stanjem pregovora Hrvatske s Europskom unijom, kao i gospodarskom suradnjom Austrije i Hrvatske. "Naši bilateralni odnosi su izvrsni", naglasio je Fischer i izrazio uvjerenje da će "trgovinska razmjena između dvije zemlje sljedeće godine probiti 'zvučni zid' od dvije milijarde eura".
Mesić je, naglašavajući da je Austrija danas vodeći ulagač u
Hrvatsku, zahvalio Austriji za sve sto je učinila u pomoći Hrvatskoj, "za vrijeme rata ali i poslije njega", posebice u obnovi Vukovara, u pokretanju gospodarstva u Slavoniji i u obnovi Like.
Dvojica predsjednika osvrnuli su se i na razvoj prilika na Kosovu, naglašavajući svoju potoporu planu Mattija Ahtisaarija i očekujući miran rasplet kosovske krize.
Hrvatski predsjednik u ponedjeljak poslije podne će se sastati i s austrijskim saveznim kancelarom Alfredom Gusenbauerom i predsjednicom austrijskog parlamenta Barbarom Prammer, a sudjelovati će i u bogatom kulturnom programu što ga je za njega pripremio njegov domaćin.
U utorak će se Mesić sastati s predstavnicima hrvatskih udruga u Austriji te s predstavnicima Gradiščanskih Hrvata. Isti dan, dvojica predsjednika sudjelovati će u Beču na Austrijsko-hrvatskom gospodarskom forumu.