SDP i HDZ su po prvi puta u dvije godine poravnati, točnije razlika je unutar statističke pogreške. SDP ima najlošiji rezultat od dolaska na vlast ili u zadnih nekoliko godina. HDZ je pak stabilan već godinama.
Pročitajte i ovo
dramatično u saboru
Prijeti li Hrvatskoj ustavna kriza? "U ovom slučaju predsjednički izbori ne bi se mogli održati"
BIVŠI I BUDUĆI BIVŠI
Primorac se ruga Milanoviću na Facebooku: "Uskoro bivši predsjednik shvatio je da mu se trese stolica“
CROBAROMETAR Vladi se sve manje vjeruje: Milanoviću i Karamarku najlošiji osobni rejting
SDP tako siječanj završava na 22,7 a HDZ na 21 posto potpore birača. Kada se pogledaju zadnja tri mjeseca SDP pada i gubitku je, a HDZ se nije pomaknuo prema gore.
Laburisti pa dugo, dugo nitko
Laburisti su pak treća opcija s 10,5 posto, a potom slijede HSP Ante Starčević s 3,7 posto kao i lista Ivana Grubišića s istim postotnim poenom. HSS i HNS imaju po 3,4 posto.
Zanimljivo, u mjesecu kada su izbacili svog bivšeg predsjednika, HNS nije ni kažnjen niti nagrađen. HSP ima 2,2 posto kao i HDSSB.
Od ostalih stranka tu su HSLS i HSU s 1,8 posto, BUZ i IDS s 1,5 te SDSS s 1,1 posto biraca. Ostale stranke osvajaju 3,7 posto (Ukupno ostali osvajaju 14,4 posto), a nedlučnih je 15,8 posto. Upravo su neodlučni zapravo treća politička opcija.
Milanović postojano loš, blagi oporavak Karamarka
Zoran Milanović i dalje ima potporu trećine birača. Naime, 32 posto birača o njemu ima pozitivan dojam. Kao i prošli mjesec. Tomislav Karamarko ima lošiji imidž, ali zadnjih mjesec dana blago ga je poravio i sada uživa potporu 20 posto birača. Odnosno, svaki peti Hrvat o njemu misli pozitivno.
Ivo Josipović i dalje je na vrhu na početku svoje izborne godine. 75 posto birača njegov rad ocjenjuje pozitivno.
Nacionalni rejting
Predsjednik je i dalje prvi na listi nacionalnih političara s popularnosti od 75 posto. Baš kao što je u ustavu drugi iza predsjednika, Josip Leko drugi je i po nacionalnoj popularnosti s 52 posto. Laburist Dragutin Lesar je s 52 posto. Potom slijedi Ivan Grubišić s 48 posto, a Vesna Pusić je na 43 posto.
Zoran Milanović je na 32 posto, a isti rejting ima i Ruža Tomašić. Silvano Hrelja uživa potporu 22 posto birača, a istu potporu ima i Vladimir Šišljagić, dok je Tomislav Karamarko na 20 posto.
Određeni oporavak rejtinga zabilježili su Dragutin Lesar (+3 posto), Milorad Pupovac (+4 posto), Tomislav Karamarko(+4 posto) te Josip Leko (+5 posto).
Loš smjer Hrvatske, ali...
Smjer kojim ide Hrvatska godinama je loš. No u siječnju 2014. bilježi se blagi oporavak optimizma i smanjivanje pesimizma. Sada tako 70 posto građana misli da zemlja ide u lošem smjeru, a da Hrvatska ide dobrim smjerom misli 21 posto građana. Ne zna njih 9 posto.
Samo jos SDP-ovi birači misle da zemlja ide u dobrom smjeru, a ostali birači su više nego pesimistični.
Vladina politika ista - loša
Vladina politika ista je za većinu građana, a to je loša politika. Tako misli 67 posto građana. Da je dobra misli 26 posto građana, a ne zna njih sedam posto. Siječanj 2014. tako je gotovo identičan po raspoloženju prošlog mjeseca.
Tri institucije - trojka i dvojke
Tri institucije ocijenjene su školskim ocjenama i to redom: Predsjednik s 3,3 ili TROJKOM, Vlada s 2,2 ili DVOJKOM te Hrvatski Sabor s 1,9 ili (jedva) DVOJKOM.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook