
Grobnica u zagrebačkoj Kustošijanskoj ulici, u kojoj je proteklih dana počela ekshumacija, jedna je od 741 grobnice u Hrvatskoj na kojima bi se mogli nalaziti posmrtni ostatci žrtava iz Drugoga svjetskog rata i poraća.
Od 741 mjesta na kojima bi se mogli pronaći posmrtni ostaci u zadnjih 20-ak godina, tj. od 1992., djelomice ih je istraženo 86 na kojima je obavljena ekshumacija. O mjestima na kojima to nije učinjeno policijske uprave su, kažu u MUP-u, podnijele izvješća županijskim državnim odvjetništvima koja bi trebala od sudova zatražiti provedbu ekshumacija.
Najviše grobnica, 26, pronađeno je na maceljskom području, u kojima su pronađeni posmrtni ostatci 1163 osobe, među kojima su posmrtni ostatci 23 bogoslova i svećenika. Kako pretpostavlja policija, na tom području moglo bi se nalaziti oko 130 masovnih grobnica s 15.000 žrtava. U Jazovki, jami kod Sošica na Žumberku, pronađeno je oko 470 posmrtnih ostataka, a žrtve su uglavnom ranjenici, medicinsko osoblje i časne sestre koji su odvedeni iz bolnica.
Ekshumacija u Kustošiji još traje
Za partizanske ratne zločine policija je državnom odvjetništvu do sada podnijela pet kaznenih prijava protiv nepoznatih počinitelja i jednu protiv poznatog počinitelja
>> Zagreb: Policija ekshumira kosti iz pronađene grobnice
Za partizanske ratne zločine policija je državnom odvjetništvu do sada podnijela pet kaznenih prijava protiv nepoznatih počinitelja i jednu protiv poznatog počinitelja. Istodobno su pojedinci i razne udruge podnijele 39 kaznenih prijava.
Većina počinitelja nedostupna
U DORH-u se za sada nisu mogli dobiti najnoviji podatci o prijavama za partizanske ratne zločine, a po podatcima objavljenim u ožujku 2009. za te je zločine prijavljeno 29 osoba. Većina prijava podignuta je protiv nepoznatih počinitelja. Dvije se odnose na zločine koje su počinili ustaše (Milivoj Ašner i Ivo Rojnica), a ostale na partizanske zločine. No kako je većina osumnjičenika umrla ili je nedostupna, postupci su odbijeni, prekinuti ili su u mirovanju. (Hina)