"Tom smo gestom htjeli upozoriti na to da živimo u danima u kojima se počinje ponavljati ono što je počelo prije 75 godina, a to je reustašizacija društva. Tim činom želimo simbolično izraziti da se nad našu kulturu, ali i cijelu zemlju nadvija ista vrsta mraka kakva se nadvijala i onda", kazala je dizajnerica Iva Babaja, referirajući se na proglašenje Nezavisne države Hrvatske 10. travnja 1941.
Pročitajte i ovo
Tužna obljetnica
Održana komemoracija za žrtve dječjeg logora u Sisku: "Mnoga su djeca stradala, no velik je broj usvojen i spašen"
istraživanje u Varaždinu
Svaki četvrti srednjoškolac misli da je U simbol antifašizma, a dio njih misli da je to - kukasti križ?!?!
Predstavnici kulturnih radnika okupljenih inicijativom tom su akcijom, navode, željeli još jednom upozoriti na jačanje desničarkih svjetonazora u hrvatskom društvu kroz retoriku vladajućih elita. To je, smatraju, ponajprije evidentno u stavovima ministra kulture Zlatka Hasanbegovića zbog čega pozivaju na njegovu smjenu, za što su dosad prikupili pet tisuća potpisa kulturnih radnika raznih profila iz Hrvatske i inozemstva.
"Ministar Hasanbegović samo je jedan od instrumenata u tom planu i predvodnik upravo takve vrste programa kojim se provodi povijesni revizionizam te reustašizacija našega društva, zatvaranje slobode medija i smatrali smo da moramo progovoriti o tome", istaknula je Babaja, koja je na prosvjedu imala ulogu glasnogovornice Inicijative.
"Smatramo da je ono što intelektualci u ovakvom društvu moraju raditi jest pokazivati da ne mislimo svi isto i boriti se za slobodu mišljenja", poručila je.
Nakon što se oglasio podnevni top s kule Lotršćak, okupljeni kulturni radici, među kojima su bili Jasna Bilušić, Urša Raukar, Edo Popović, Saša Božić, Hrvojka Begović, Karlo Mrkša, Tihomir Milovac, Niko Gamulin, Igor Grubić i drugi, a pridružio im se i čelnik Građanskog odbora za ljudska prava i predsjednik Antifašističke lige Hrvatske Zoran Pusić, crnom su ceradom prekrili Kožarićevu skulpturu na spoju Bogovićeve s Petrićevom ulicom, koja će ostati tako pokrivena "dok je netko ne otkrije".
Taj čin, po uzoru na Grubićev performans iz 2009. "366 rituala oslobađanja", "metafora je za pomrčinu svijesti i savjesti našeg društva, za mrak koji se nadvija ne samo nad hrvatsku kulturu, već i nad cijelu zemlju", stoji u izjavi koju je za vrijeme "rituala" pokrivanja "Sunca" čitala Babaja. "Hrvatska se ne voli skandiranjem i rukom na srcu, Hrvatska se voli borbom za njen humanizam, za slobodu mišljenja i integritet svakog njenog građanina. Smrt fašizmu i ne ponovilo se," poručili su Kulturnjaci 2016.
Akciji u nedjelju prethodila je dan ranije ista takva akcija na Zrinjevcu, gdje su Kulturnjaci 2016. crnim plastičnim pokrovima prekrili biste šestorice poznatih Hrvata ispred zgrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) da, kako su rekli, "ne gledaju ovaj dan". (Hina)