Vlada je na današnjoj sjednici usvojila zakon kojim se sve optužnice i osude JNA i SFRJ, koje su donesene u Srbiji i koje se odnose na Domovinski rat u RH, protiv hrvatskih građana proglašavaju ništavnim. Podsjetimo, premijerka Kosor prošli je tjedan najavila ovaj zakon i rekla da je on odgovor na optužnice protiv vukovarskih branitelja koje su stigle iz Beograda.
Pročitajte i ovo
Ratni zločin
Podignuta optužnica protiv zločinca Travice: Mučio pa ubio osam hrvatskih policajaca i pripadnika HOS-a
incident u beogradu
Užas u Srbiji! Muškarac pregazio ljude na skupu za žrtve Novog Sada: "Umjesto da se zaustavi, on je još jače stisnuo gas"
'Svatko tko je počinio kazneno djelo, zločin u Domovinskom ratu mora odgovarati, ali ne možemo dopustiti proširivanje jurisdikcije prema zakonu koji je u Srbiji donesen 2003. godine', rekla je Kosor. 'Ni jedna država nema pravo uplitati se u pitanja koja su u isključivoj jurisdikciji svake suverene države', dodala je.
Protiv zakona glasovao je potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac.
Na sjednici se raspravljalo i o najavljenim izmjenama Zakona o Ini. 'Pripremamo prijevod prijedloga izmjene Zakona o Ini na engleski te ga sutra šaljemo Europskoj komisiji', rekla je premijerka Jadranka Kosor na današnjoj sjednici Vlade. Nove izmjene Zakona o Ini tako još nisu donesene, rekla je Kosor. Kosor je rekla kako je Vlada, pa i ona osobno, spremna doći U Bruxelles kako bi objasnila komisiji zašto žele izmijeniti Zakon o Ini.
Podsjetimo, Kosor je prošlog tjedna najavila izmjenu po kojoj nitko osim Hrvatske ne bi mogao posjedovati više od 49 posto dionica Ine. Kao argument za izmjenu zakona Kosor je navela optužnicu podignutu protiv bivšeg premijera, unatoč tome što stručnjaci upozoravaju da EU neće blagonaklono gledati na takav potez.
'Mi poštujemo načelo i ustavne odredbe da je svatko nevin dok mu se pravomoćnom sudskom presudom ne dokaže suprotno, ali ako postoji sumnja da je neki posao učinjen na temelju korupcije, odnosno primanja i davanja mita, onda država mora zaštiti nacionalne interese. Vjerujem da itekako Republika Mađarska i njezin premijer Orban razumiju što znači zaštita nacionalnih interesa, a sigurna sam da će to razumjeti i sve ostale članice EU', ranije je istaknula Kosor.
Upitan o tom potezu potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Milošević rekao je kako je jasno da će Vlada štititi najveću nacionalnu energetsku kompaniju. Šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren rekao je da 'Hrvatska ima obvezu poštovati osnovne slobode koje su temelj Europske unije, slobodno tržište te cirkulaciju kapitala, roba i usluga'.
'Ovisno o tome poduzima li se zaista takva inicijativa i o tome kako bi ona izgledala, zacijelo bi prijetila opasnost po kojoj bi Hrvatska mogla biti u sukobu s tim temeljnim slobodama', rekao je Vandoren.