Iz europskih strukturnih i investicijskih fondova prošle je godine Hrvatskoj isplaćena milijarda i 30 milijuna eura. Usporedbe radi, 2017. godine taj je iznos bio 639 milijuna eura.
Pročitajte i ovo
PA TI BUDI EUROSKEPTIK
Hrvatska u plusu oko uplata i isplata iz EU proračuna i to za 16 milijardi eura
10 godina članstva u EU-u
Jesmo li dobro iskoristili europski novac? Dnevnik Nove TV otkriva gdje je napravljen najbolji posao
U prošloj godini Hrvatska je mogla raspolagati s dvije milijarde i 900 milijuna eura. Raspisana su 153 natječaja, i sav je novac ugovoren, tvrdi Ministarstvo fondova Europske unije. No, ugovoreno ne znači i isplaćeno, ovjereno i raspisano.
Kako zapravo putuje novac iz EU fondova?
Alokacija je količina novca koja je na raspolaganju za natječaje. Zatim se raspisuje natječaj, nakon kojeg se ugovara projekt i određuje koliko će mu se novca dati.
Nakon toga se iz proračuna korisnicima uplaćuje novac. Kada je projekt gotov, Hrvatska ovjerava troškove i šalje ih u Bruxelles, a zatim Bruxelles novac uplati u hrvatski proračun.
Jedan od najvećih projekata u prošloj godini je Pelješki most i pruga Vinkovci-Vukovar. No, ima projekata s kojima je dosta zapinjalo.
"Najviše problema ima s velikim infrastrukturnim projektima koji se odnose na aglomeracije u vodnom gospodarstvu. Razlog tomu je loša pripreme dokumentacije, što ima posljedice u provedbi samih projekata", rekla je ministrica Gabrijela Žalac.
Do sada je isplaćeno 17 posto iznosa kojeg imamo na raspolaganju do 2020.
Iz Ministarstva su rekli da su ove godine u planu dječji centar za translacijsku medicinu, centri kompetentnosti u srednjim školama, zatim pruga Hrvatski Leskovac-Karlovac, te nabava vlakova. Također, umirovljenici su se izborili za projekt ugradnje dizala u stambene zgrade.
"Znam da je Hrvatska gospodarska komora zaprimila preko 800 zahtjeva. Nakon analize pristupit ćemo pilot natječaju, a izmjenom operativnog programa ćemo vidjeti koliko je novca potrebno", rekla je ministrica Žalac.
U mandatu Vlade isplaćeno je milijardu i 980 milijuna eura, što je 17 posto od ukupno 10 milijardi i 700 milijuna kuna koliko imamo na raspolaganju do 2020.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr