Ovom pravomoćnom potvrdom potvrđeno je da su u jednome ugovoru o kreditu ništetni i valutna klauzula CHF i promjenjiva kamatna stopa koja se mijenja odlukom banke.
Pročitajte i ovo
Na općinskim sudovima
Dvije presude u slučaju "Franak": Banke će morati vratiti desetke tisuća kuna za preplaćene kamate na kredite
Val euforije nakon presude
Što je sve potrebno za tužbu protiv banaka zbog švicarca: Samo za prvi korak trebat će vam nekoliko tisuća kuna
"Županijski sud u Osijeku potvrdio je presudu prvoga stupnja sljedećim obrazloženjima:
- Pravilno prvostupanjski sud utvrđuje da o valutnoj klauzuli tužitelj kao građanin nije puno znao, stavljajući njegovo nepoznavanje navedene materije u korelaciju prema banci, kao trgovačkom društvu koje se bavi kreditiranjem
- Navedeno je na tragu presude Visokog trgovačkog suda od 14. lipnja 2018. u kojoj je, između ostalog, utvrđeno da su banke povrijedile kolektivne interese i prava potrošača odnosno korisnika kredita, time što su zaključujući ugovore o kreditu (kao što je predmetni ugovor) koristile ništetne i nepoštene ugovorne odredbe u ugovorima ugovarajući švicarski franak kao valutu uz koju je vezana glavnica, a da prije zaključenja ugovora nisu kao trgovci potrošače u cijelosti informirali o svim potrebnim parametrima bitnim za donošenje valjane odluke, utemeljene na potpunoj obavijesti. Sve to je imalo za posljedicu neravnotežu u pravima i obvezama ugovornih strana.", stoji u priopćenju Udruge Franak.
"Presuda je potpuno u skladu sa svime što je Udruga Franak dosad tvrdila vezano za prava potrošača nakon konverzije, i to je još jedno veliko ohrabrenje prije konačne odluke Vrhovnoga suda RH o našim pravima nakon konverzije CHF kredita, koju nestrpljivo iščekujemo", rekli su iz Udruge Franak.
Za 122 dana nastupa zastara potraživanja preplaćenih kamata za 7 osuđenih banaka.