Karlovački općinski sud utvrdio je 11. travnja 2019. ništetnom ugovornu odredbu o promjeni kamatne stope odlukom banke u konvertiranome CHF kreditu te banka mora vratiti potrošaču 45.000 kuna, pripadajuće zatezne kamate oko 30.000 kuna i platiti troškove sudskog postupka u iznosu 16.000 kuna.
Pročitajte i ovo
Val euforije nakon presude
Što je sve potrebno za tužbu protiv banaka zbog švicarca: Samo za prvi korak trebat će vam nekoliko tisuća kuna
Slučaj franak
Poznati aktivist u slučaju Franak poručio: "Budimo spremni svi u isti dan podignuti tužbe protiv banaka!"
Radi se o presudi koja je donesena nakon što je najprije presuđeno u korist banke, ali je Županijski sud u Puli ukinuo negativnu presudu. Nakon ukidanja te presude, prvostupanjski sud je presudio u korist potrošača i to netom nakon rješenja Vrhovnog suda kojim je utvrđeno da potrošači imaju pravni interes utvrđivati svoja prava za ugovore u šcvicarskim francima koji su konvertirani.
12. travnja zagrebački Općinski sud je presudio da su u nekonvertiranome CHF ugovoru o kreditu ništetne promjene kamatnih stopa i valutna klauzula CHF. Presudom je utvrđeno:
1. Da su ništetne odredbe o promjeni kamatne stope i odredbe o valutnoj klauzuli CHF.
2. Da banka tužitelju mora isplatiti 25.500 kuna preplaćenih kamata i pripadajuće zatezne kamate.
3. Da od dana podnošenja tužbe banka mora zaračunavati CHF anuitete po početnome tečaju odnosno po tečaju u vrijeme kada je zaključen ugovor o kreditu.
Tužitelj će morati još jednom tužbom tražiti i razliku tečaja.
"Presudom se dobilo preplaćene kamate i zatezne kamate, konverzijom se to nije dobilo. Presudom se dobila u nastavku naplata anuiteta po početnome tečaju uz primjenu kamatne stope 3,23%, dok se konverzijom dobilo veće anuitete od tih anuiteta iz presude, uz primjenu veće kamatne stope. Na temelju buduće tužbe, novom presudom će se dobiti i razlika tečaja uz zatezne kamate, što se također konverzijom nije dobilo", stoji u priopćenju Udruge Franak.