"Bez obzira na inflaciju, cijene domova za starije u Zagrebu ostale su iste od 2018. godine, dok je čak 12 županija koje su osnivači domova za starije značajno podiglo cijene!" objavio je zagrebački gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević na Facebooku.
Novi Dom za starije u Markuševcu otvoren je u rujnu 2023. godine, trenutno se projektira novi Dom u Dubravi, a za novi Dom za starije na zapadu grada definirana je lokacija u izmjenama i dopunama GUP-a koje će se uskoro naći na sjednici Gradske skupštine.
Slijedom toga, provjerili smo cijene domova za starije, koliko se čeka na dom, s koliko godina se možete prijaviti i koliko domova ima u Zagrebu.
U domovima za starije osobe u nadležnosti Grada Zagreba trenutno se na smještaju nalazi nešto manje od 4000 korisnika.
U dom za starije zahtjev za smještajem može podnijeti osoba s navršenih 65 godina.
Broj osoba zainteresiranih za smještaj godinama se kreće oko 10 tisuća ukupno u svih 11 gradskih domova, no stvaran broj zainteresiranih je oko 2.500, rekli su nam u Gradu Zagrebu.
Razlika u brojkama je u činjenici da većina osoba starije životne dobi u trenutku podnošenja zahtjeva za smještaj u dom nije odmah u potrebi, već ga podnose za slučaj da im to u budućnosti zatreba.
Osim toga, jedna osoba može se prijaviti za smještaj u više domova te se u svima u kojima je podnijela zahtjev nalazi u evidenciji.
Ujedno, pravo na podnošenje zamolbe nije ograničeno samo na građane Grada Zagreba, već i starije osobe s prebivalištem izvan Zagreba.
Iznimno, u Domu Park i Podružnici Markuševec Doma Dubrava, kriterij za smještaj je 10 godina neprekidnog prebivališta u Zagrebu, ali se mogu primiti i oni koji ne ispunjavaju propisani uvjet u slučaju kada nema kandidata za smještaj koji imaju 10 godina prebivalište u Zagrebu.
Grad Zagreb trenutno radi na projektu kojim bi se sve liste čekanja za smještaj u 11 gradskih domova objedinile u jednu.
Cijene doma od 234 do 995 eura
Raspon cijena u domovima koji su u nadležnosti Grad Zagreba se kreće od 234 do 995 eura. Pri tome, cijene se razlikuju s obzirom na to koji je stupanj usluge i je li riječ o smještaju u jednokrevetnoj, dvokrevetnoj ili trokrevetnoj sobi. Najniža cijena od 234 eura se odnosi na samostalne korisnike u trokrevetnoj sobi, a najviša od 995 eura za korisnika oboljelog od demencije smještenog u jednokrevetnoj sobi.
Kako bi osigurao redovno poslovanje svih 11 domova za starije, Grad Zagreb je u Proračunu za 2024. osigurao više od 25 milijuna eura. Naime, od lipnja 2018. nisu podizane cijene usluge smještaja.
"Imajući u vidu kako su starije osobe u najvećem riziku od siromaštva i nadalje ćemo koristiti sve raspoložive mogućnosti u nastojanju da ne dođe do povećanja cijene usluge", poručuju iz Grada Zagreba.
S obzirom da starija osoba istovremeno može podnijeti zahtjev u svih 11 domova, nije moguće istaknuti koji su najpopularniji.
Na dom se u Zagrebu čeka u prosjeku 10 godina.
Procedura kako se prijaviti za dom za starije
U suradnji s domovima za starije osobe kojima je osnivač Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom izradio je unificirani obrazac zahtjeva za smještaj u dom za starije osobe koji se može podnijeti službi socijalnog rada u domu za starije osobe u koji se osoba želi prijaviti za smještaj.
Prijem u dom reguliran je Pravilnikom o prijemu i otpustu korisnika kojeg, temeljem statuta, donosi svaki dom ponaosob.
Komisija za prijem i otpust korisnika, ustrojena u svakom domu, nakon pregleda dostavljene dokumentacije i provedenog razgovora s zainteresiranim osobama, sastavlja listu čekanja, uzimajući u obzir datum predaje zahtjeva, prioritet za smještaj sukladno posebnim zakonima, kao i težini narušenog zdravstvenog stanja.
Da bi se prijavili u dom treba vam preslika domovnice, rodnog lista, osobne iskaznice, zdravstvene iskaznice, ali i potvrde o prihodima. Priložiti trebate i povijest bolesti te liječničku svjedodžbu za prijem u Dom prilikom smještaja. Trebat će vam i otpusna pisma iz bolnice te pisana izjava tko će snositi razliku troškova smještaja (ako je ima), ovjerena kod javnog bilježnika, a koju treba dostaviti kod smještaja.
Plaćanje doma
Procedura je sljedeća. Osoba svojim prihodom sudjeluje u plaćanju doma. Ako je mirovina veća od smještaja u domu razlika ostaje njima. Nažalost to je rijedak slučaj. Ako je manja nadoplatu obavlja obitelj ili obveznik uzdržavanja.
Može biti slučaj da osoba nema nikoga tko bi mogao sudjelovati u plaćanju i u tome slučaju financijske obveze preuzima država. Ako korisnik doma ima nekretninu, na nju se knjiži centar za socijalnu skrb, ali su je oni po zakonu dužni prodati.
Zamolba Za Dom by Maja Tisaj on Scribd
Pročitajte i ovo
odgođen početak suđenja
VIDEO/FOTO Bivši župan na optuženičkoj klupi: Izazvao nesreću pod utjecajem alkohola, tvrdio da nije vozio, policajka priznala krivnju
Pročitajte i ovo
tuga u garešnici
Poginuo je Dario: Njegova trudna supruga i troje malene djece sada trebaju našu pomoć