"Zagreb nije dužan više od 20 posto jer niti ne može biti dužan više od 20 posto i to je prijesna laž koju je gradonačelnik iznio na Gradskoj skupštini", ustvrdio je na konferenciji za novinare Kojić, koji je bio dugogodišnji pročelnik za financije pokojnog gradonačelnika Milana Bandića.
Pročitajte i ovo
Usred noći
FOTO Puknula cijev u Zagrebu: Policija zatvorila promet
Od utorka
Nova pravila za parkiranje u Zagrebu: Stižu promjene za dio grada, objavljeni detalji
Ustvrdio je da se Zagreb po zakonu nije mogao niti se zadužio za više od 20 posto jer suglasnost za to daje Ministarstvo financija. Tomašević se "okliznuo" na tvrdnji o iznosu duga jer nego se mjeri onoliko koliko dospijeva u godini, kaže Kojić.
Podsjeća da je Gradska skupština na prošloj sjednici donijela odluku o zaduženju za 336 milijuna kuna, a Ministarstvo financija ne bi Gradu moglo odobriti to zaduženje da je već probijeno tih 20 posto.
Osim toga, ni agencija Standard&Poor's ne bi ocjenu rejtinga "BB -" s negativnih prognoza podignula na stabilne da je Zagreb dužan 100 posto.
Ne treba podizati cijene usluga građanima
Smiješno je što je Tomašević uzeo dugove od ZET-a, Zagrebačkog holdinga i Grada Zagreba te ih mjerio u odnosu na prihod ili proračun samo jednog od njih - Grada Zagreba, i to bez proračunskih korisnika.
Kojić napominje da podaci o dugu ZET-a od 900 milijuna kuna, Holdinga od 4,9 milijardi kuna i Grada Zagreba od oko 2,4 milijarde kuna ne odstupaju bitno od onoga što je već objavljeno tijekom proljeća.
Priznaje da problem zagrebačkih financija nije mali i da je bivša vlast napravila "niz grijehova", ali glavni uzrok problema su promjene u zakonskim okvirima zbog kojih je Zagreb ostao zakinut za preko sedam milijardi kuna u šest godina.
Smatra da rješenje treba tražiti kod države u supstituciji nedostataka prihoda, u boljoj organizaciji trgovačkih društava i monetizaciji nekih trgovačkih društava. I neke nekretnine trebat će u kratkom roku privremeno prodati da se dođe do potrebnog novca.
Tomaševiću je savjetovao da ne podiže cijene komunalnih usluga građanima. "Prije nego što se riješe uzroci disbalansa između prihoda i rashoda bolje je monetizirati imovinu Grada koja nije u neposrednoj funkciji izvršavanja usluga građanima", poručuje Kojić.