Iz Ministarstva podsjećaju da pravo na priziv savjesti te pravo žene na pobačaj, ne isključuju jedno drugo. O prizivu savjesti govorilo se na skupu Hrvatskog liječničkog zbora, Liječničke komore i Akademije pravnih te medicinskih znanosti.
Poručili su da je to dio pravne stečevine Europske unije i hrvatskog Ustava, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Martina Bolšec Oblak.
"Predstavlja autonomiju odluke i nema je nitko pravo prozivati niti suditi, niti tražiti od liječnika kad se ne smije pozvati na priziv savjesti", smatra Morana Brkljačić, predsjednica Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju HLZ.
Pročitajte i ovo
još jedan nadzor
Oglasilo se Ministarstvo zdravstva o slučaju Mirele Čavajde: Otkrili kakve će sankcije poduzeti nakon što su utvrđeni propusti
Jasenka Markeljević, dopredsjednica Povjerenstva za medicinsku etiku i deontologiju HLK kaže da tko želi imati pravo na priziv savjesti može, tko ne želi ne mora. "To je definirano zakonom i svim ovim dokumentima", rekla je Markeljević u Dnevniku Nove TV.
Pročitajte i ovo
međusobna optuživanja
Bolnica iz koje je krenula afera Čavajda: Doktori pišu anonimna pisma, žale se jer se jedan dan u tjednu ne priprema meso...
"Kad se govori o tim temama ne treba paušalno nego stručno i argumentirano. Ovdje su i naši pravnici, volio bih da mi kažu što je to feticid, što je čedomorstvo - jer naš zakon to nije jasno regulirao", zaključio je dekan zagrebačkog Medicinskog fakulteta Slavko Orešković.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr