Nadzorni odbor po definiciji nadzire vođenje poslova društva u skladu s aktima društva i propisima. Nadzorni odbor ovlašten je pregledati poslovne knjige društva. U svim velikim poslovnim sustavima, koje posljednjih dana potresaju skandali bez presedana, sjedili su i predstavnici političkog vrha. Niti jedan od njih nije javno iskazao da se drži suodgovornim za štete u milijardama ili nezakonite radnje. Nakon najnovijih primjera, moramo se zapitati: što bi se to moralo dogoditi da netko s vrha piramide napokon odstupi.
Pročitajte i ovo
Donosi Provjereno
Bolnica odbija napraviti obdukciju i reći joj od čega je preminula njezina majka: "Oduzeli su mi pravo žalovanja, a onda su i njega kontaktirali"
Provjereno donosi
Ni nakon mjesec dana ne može pokopati majku jer čeka nalaz obdukcije: Iz bolnice poslali nevjerojatan odgovor
Ivo Sanader je 1. srpnja otišao i nikome nije rekao zašto. Sasvim suprotno od hrvatskih običaja. U nas obično ni oni za koje svi znaju zašto bi trebali otići - ne odlaze. Ni 6 mrtvih, ni teška korupcija u javnim poduzećima, nisu uzdrmali stolicu vrha hrvatske politike. Afere se nižu, a od ostavki gotovo ni traga. 'Hrvatskoj politickoj eliti nedostaje etika odgovornosti. Iza onih fraza, zato se i upotrebljavaju, 'neka institucije rade svoj posao', zapravo se krije nedostatak volje da se obračuna s korupcijom, s kriminalom i da se naprosto razvije neka etika odgovornosti', kazao je za emisiju Provjereno prof. dr. sc. Tihomir Cipek s Fakulteta političkih znanosti.
6 mrtvih nedovoljno za ostavku Kalmete
Tragična nesreća nagibnog vlaka u Rudinama, iza koje je ostalo 6 ožalošćenih obitelji, nije bila dovoljna da bi premijerka Jadranka Kosor prihvatila ostavku ministra Božidara Kalmete. Njegova ostavka bila bi izraz poštovanja prema žrtvama, ali premijerka je odlučila zadržati ministra u Vladi dok se ne završi istraga oko najteže nesreće vlaka u novijoj povijesti države. Primjera radi - prije dvije godine u Litvi je policajac skrivio prometnu nesreću u kojoj je poginulo troje djece. Iako nije imao nikakve veze s nesrećom, ministar unutarnjih poslova predao je svoju ostavku, a premijer ju je prihvatio. 'Naprosto ne postoje formalna pravila i pogrešno bi bilo kad bi uvijek tražili nekakva pravila iza u zakonu. Ali nema te točke - u zakonu ne piše da sad ja moram u toj i toj minuti te sjednice tog tijela dati ostavku. Ili imate neki unutarnji osjećaj odgovornosti ili ga nemate', pojasnio je prof. dr. sc. Cipek.
Kako to rade u Europi
'U dubini srca znam da nisam pogriješio ni ikome naudio. Ali kako bih bio siguran da rad mojih kolega ministara neće ometati konstantan publicitet, svojom voljom odlučio sam odrediti dan povlačenja', kazao je 2. travnja 2008. Bertie Ahern, bivši premijer Republike Irske koji je na čelu zemlje bio 11 godina. Otišao je jer nije htio da njegovi osobni problemi utječu na zemlju, a zbog optužbi na račun njegovih osobnih financija tj. korupcije iz početka 90-ih. Europa je puna primjera dobrovoljnog odlaska: Poljski ministar pravosuđa dao je ostavku nakon niza samoubojstava zatvorenika. Finski ministar vanjskih poslova, iako nerado, zbog erotskih SMS-ova koje je poslao striptizeti. Član mađarskog ministarstva socijalne skrbi zbog neslaganja s načinom tretiranja beskućnika. Nizozemska vlada zbog genocida u Srebrenici. I to 10 godina nakon tog tragičnog događaja. 'Meni je to zaista potpuno nepojmljivo da bi hrvatska vlada dala ostavku zbog toga što je neka druga vlada prije nje pogriješila. Ali onda vjerojatno to ne bi bila hrvatska vlada, nego nekakvi izvanzemaljci koji su ušli u njihove likove pa su zato postupili tako', našalio se profesor Cipek. Jer ne samo da ne bi otišli zbog grešaka neke druge vlade. Ne odlaze ni zbog očitih propusta u svojim resorima.
Afere padaju u zaborav
Rezultati istrage u aferi Brodosplit još nisu vidjeli svjetlo dana. Iako je od tada prošlo 2 godine. Podsjetimo, dvojica članova Uprave i posrednik u poslu optuženi su za pronevjeru gotovo 5 milijuna dolara. U Nadzornom odboru Brodosplita u vrijeme sklapanja ugovora sjedio je bivši ministar gospodarstva, a danas ministar obrane - Branko Vukelić. 'Ništa kao predsjednik Nadzornog odbora nisam mogao učiniti jer ne pratim dnevni tijek posla koji rade u brodogradilištu. Prema tome, ovo je još jedna u nizu SDP-ovih podmetanja i neargumentiranih optužbi', ustvrdio je nakon izbijanja afere na svjetlo dana ministar Vukelić.
Ugledna kolumnistica Sanja Modrić kaže da afere padaju u zaborav jer se nikad ne istraže. A šta ćemo drugo reći kad se kod nas niti zakonski ne rješavaju procesi. Tako da to je jedna mutna voda u kojoj plivaju žabe, krokodili, itd., i tu ne možete ništa razriješiti. Nitko se ne usudi reći: 'Ovaj je krao, ili nije krao', mi zapravo to ne znamo. Onaj koga mi plaćamo da to istraži, on to nikad ne istraži. I gotovo!', smatra Modrić s kojom se slaže i predsjednik Mesić koji kaže kako je dovoljno da se nešto stavi u ladicu i tamo dočeka zastaru, a netko možda i pritišće nadležne državne organe. 'Da li odvjetništvo ili sud, da li negdje u početku afere ako se radi o imenima za koja netko misli da nije dobro da se pojave u javnosti teško je reći, ali činjenica je da se u jednom vremenu pojavi previše afera u kojima sudjeluje previše ljudi', kazao je Mesić.
Danijel Miočić za Božidara Kalmetu radio je ukupno 13 godina. Kad je postao ministrov službeni vozač, Kalmeta nije osjećao potrebu provjeravati ga. Pokazalo se da je ipak - trebao. 'Je li kriv ili ne, pokazat će istraga. Neka pravna država radi svoj posao', prije više od dvije godine o svom je vozaču govorio ministar Kalmeta. Miočić je u međuvremenu pravomoćno osuđen godinu i tri mjeseca zatvora za iznuđivanje novca, laički rečeno - kamatarenje.
'Ja nisam mogao znati' - najpopularnija rečenica
Da nisu znali što se događa čest je odgovor naših ministara. Fond za privatizaciju postao je simbol korupcije. U akciji Maestro uhićena su, između ostalih, trojica potpredsjednika Fonda. Nepravomoćno su osuđeni na kazne od jedne do 11 godina zatvora. A onima koji su ih 'nadzirali' nije pala ni dlaka s glave. 'Ovi ministri i ova polovica Vlade ili je mentalno ograničena ili je duboko uključena u korupciju. Ti ljudi ne zaslužuju da budu Vlada ove zemlje', kazao je nakon izbijanja afere u Fondu HNS-ovac Radimir Čačić, misleći pritom na čelnog čovjeka Fonda, predsjednika Upravnog odbora Damira Polančeca, i ministarski trio članova tog odbora - Šukera, Kalmetu, i Čobankovića. No, Polančec je prije nekoliko mjeseci opet rekao kako sve što zna o tome je ono što je pročitao u medijima. 'Ostavka bi bila samorazumljiva! To je njegov posao, on je u ime hrvatske države postavljen na to mjesto da zna kako taj Fond funkcionira', smatra profesor Cipek.
Čemu uopće služe Nadzorni odbori?
A iako je Sanader najavljivao ukidanje Fonda, to nije i napravio, a ministri su ostali sjediti u Vladi. Podsjetimo, riječ je o Upravnom odboru. Istom tijelu koje je prije dva dana Vlada smijenila u HEP-u. I tu dolazimo do općeg problema- politika postavlja nadzorne i upravne odbore javnih poduzeća - afere se nižu, a nikada nitko iz politike nije preuzeo odgovornost. Unatoč stotinama utajenih, izgubljenih ili ukradenih milijuna. Stječe se dojam da je cijela privreda premrežena korupcijom, na što vlada reagira vrlo smireno. 'Lopova je uvijek bilo', riječi su ministra Kalmete. 'Šta treba drugo govoriti kad mi imamo sada slučaj sa jednom totalnom karikaturom - kažu u našoj vladi da ministri koji sjede u Nadzornim odborima nisu znali, nisu mogli znati. Pa zašto onda postoji Nadzorni odbor? Ajmo onda ukinuti Nadzorne odbore!', kazala je Sanja Modrić.
I kod susjeda ima 'kukolja'
'Nigdje vam politika ne istražuje stvari do kraja ako imate opoziciju koja na tome ne inzistira. I koja i sama ima problema s vlastitim poštenjem', na tragu je rezimea prof. Cipek. A da trava nije zelenija u tuđem dvorištu govore primjeri iz dvije također tranzicijske zemlje, odnedavno članice Europske Unije - Slovenije i Bugarske. Prema riječima kolega iz tih zemalja ministri njihovih vlada također se teško odriču svojih stolica, a to im se i tolerira. 'Najnoviji primjer je onaj ministra prometa kojeg su snimili kako se na autocesti vozi na zaustavnom traku mimo kolone i unatoč tome ništa se nije dogodilo', naveo je novinar sa slovenskog POP TV-a Denis Oštir. Ništa bolji primjer nije dala niti kolegica s bugarske tevevizije PROBG TV Roumiana Popova: 'Bugarski ministar obrane dao je obojiti dva službena automobila u ružičastu boju kako bi bili usklađeni s bojom haljine njegove kćeri za maturalnu večer. Sve je platilo ministarstvo'.
Najbolji je to dokaz da još uvijek nije riječ o zrelim demokracijama. Bez neovisnog tužiteljstva, bez snažne opozicije i pritiska javnosti naša će demokracija možda sazrijeti tek u dalekoj, dalekoj budućnosti. Niz afera i kontroverzi kao da nas ne zanima. Građani o svemu samo čitaju i slušaju, ali ne traže nikakve promjene. A opozicija ne daje nadu u promjenu, bolji program. 'Onda se obično kod nas kaže: Znate, mi smo bili jednostranačka, komunistička nedemokratska država do prije 20 godina i kod nas se nije konstituirala javnost i to zvuči jako dobro. Međutim u susjedstvu imamo primjer Mađarske. Naši susjedi Mađari tjedne su proveli na ulici tražeći ostavku premijera, nakon što je otkriveno da im u predizbornoj kampanji lagao o proračunu', podsjetila je Modrić. No ni u Mađarskoj ti nemiri nisu izbili sami od sebe. Mora postojati opozicija koja će te ljude organizirati. A iako se tada nije povukao, premijer Gyurcsany to je iz drugih razloga učinio u ožujku ove godine. 'Tijekom nekoliko proteklih godina, često sam čuo da sam ja prepreka uspostavi jedinstva. Želim eliminirati tu prepreku', kazao je tada Ferenc Gyurcsany i dao ostavku.
Poplava afera, suša ostavki
Osjećaj odgovornosti do danas je u Hrvatskoj pokazala tek šačica političara - bivši ministar turizma Niko Bulić zbog natječaja za turistički slogan Hrvatske na kojem je pobijedila njegova supruga. Bivši ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin zbog lova s generalom Markačem, u vrijeme kada je general trebao biti u kućnom pritvoru. Zbog smrti pacijenata na dijalizi nakon afere Baxter otišla je ministrica zdravstva Ana Stavljenić Rukavina. Ni ona nije bila osobno odgovorna za neželjene smrti, ali je otišla zbog objektivne odgovornosti za propuste u njezinu resoru. Upravo ono što se nije dogodilo u slučaju željezničke nesreće. I tako se vraćamo na početak. Šačica ostavki, zaista premalo za toliku količinu afera - od prodaje državnih poduzeća tajnim ugovorima, preko neozbiljnog mijenjanja zakona koji se nakon nekoliko mjeseci pokažu evidentno lošima, pa do nagađanja oko osobnih financija - između ostalog stanova i satova. Možda u tome i jest problem. Politička scena grca u aferama, a neodgovornost je postala dio hrvatskog političkog folklora i teško je zamisliti aferu koja bi nekoga iz vlade - koštala stolice.