Svake godine ista slika. Prvi vjesnici turističke sezone u Hrvatskoj su bageri. Još u svibnju, teška mehanizacija mogla se vidjeti na cestama u Rijeci, Šibeniku, Splitu. Iako nam turistička godina tradicionalno započinje već oko Uskrsa. Kad oni najhrabriji na koži osjete i sol. A u lipnju počinje i ozbiljno prebrojavanje turista. Istra i Dalmacija godinama hvataju nove rekorde, Slavonija se turistički budi.
Pročitajte i ovo
ZIMSKI TURIZAM
Pripreme za Advent, Čileanka o Hrvatskoj: "Mislim da je jeftinije nego u ostatku Europe"
kontinent je u plusu
Putničke agencije komentiraju pad broja noćenja: "Više me brine..."
"Imamo najavu za grad Vukovar, oko 321 kruzer", pohvalio se u veljači ove godine Alen Jakumetović, ravnatelj Lučke uprave Vukovar.
Istoku Hrvatske se, nije tajna, turisti vraćaju i zbog njihovih specijaliteta. A posljednjih godina, i glazbeni festivali su nam mamac za goste. Prema procjenama organizatora, 120.000 ljudi prošlo je samo kroz Ultra Ultra Europe festival.
No nerijetko se javlja i problem brze i bizarne zarade. Ovoga ljeta na Krku se, 15 kuna plaćalo izležavanje u hladu masline, rasla je i provizija za podizanje kuna na bankomatima, a parkirališno mjesto i taxi prijevoz turisti su ponekad plaćali u suhom zlatu! I dok smo kao domaćini brojali kune u novčanicima, strahovali smo i od minusa. Strah u kosti iznajmljivačima je unijela takozvana "srpanjska rupa". Pa su cijene apartmana u srcu sezone išle dolje od 10 do čak 37 posto.
Turistički djelatnici cijelo vrijeme su tvrdili da rušenje cijena znači i rušenje rejtinga destinacije. A nema ni zarade.
"Ako iznajmljujete apartman za 30 do 40 eura, morate platiti potpuno novu posteljinu, račune od struje, u koji ulazi trošak klime. Shvatite da ste u minusu", govorila je Martina Nimac Kalcina, predsjednica Zajednice obiteljskog turizma HGK u sprnju ove godine.
No minusa nema kada govorimo o apartmanima. U šibenskoj staroj gradskoj jezgri kapaciteta je i 15 puta više nego prije 10 godina. Pa bi, tvrde turistički djelatnici, trebalo svima biti jasno zašto svi i ne mogu biti popunjeni.
"Rastu po mnogo većoj stopi nego sam priljev gostiju, koji je ove godine samo nešto veći, a mi imamo 500 kreveta više, tako da je sve više nepopunjenih kapaciteta", govorio je, također u sprnju, Dino Karađole, direktor TZ Šibenik.
Nekad za ovce, danas za bogate turiste
Sve je više kreveta i u Dalmatinskoj Zagori. Koja je puna i u jesen. Uređuju se objekti stari i preko 100 godina. Neki su bili za ovce, neki za krave, a sad su za turiste. I to one dubljega džepa, jer tjedan dana odmora u jednoj oazi mira stoji i 10.000 kuna. Uglavnom i dolaze gosti boljeg i višeg standarda koji traže mir, tišinu, spokoj.
A mir i spokoj Dubrovnik je odavno izgubio. Vide Dubrovčani na godinu i 500 kruzera. Vozila na cestama ljeti i ne mogu se pobrojati, i svima je jasno: Dubrovnik infrastrukturno puca po šavovima i guši se u svom turističkom uspjehu. Pa je pala odluka. Od 2021. kruzer koji se usidri na jugu Hrvatske, platit će pristojbu od 2000 do 40.000 kuna.
"Očekujemo prihod od 14 milijuna kuna na godinu, a koje će se isključivo koristiti za poboljšanje cestovne infrastrukture", rekao je krajem rujna gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković.
Isto najavljuju i Split, Zadar i Šibenik. Jer, donošenje odluke nalaže i Zakon o turističkoj pristojbi. I ne broje Hrvati turiste samo ljeti. Zima i Advent u Zagrebu, poput magneta privlače goste.
"Super je, super imate ovdje, stvarno lijepo", hvalio je zagrebački Advent Tomaž iz Slovenije. U prosincu se krevet više traži i na obali.
"Danas su na Bookingu svi ljetni apartmani u punom pogonu", govorila je u prosincu Morana Periša, koordinatorica Adventure Šibenik.
Punom parom radile su se, ali i jele kobasice. Cijene su varirale od grada do grada. Kao i cijene najma kućica. Dok su se u Dalmaciji mogle iznajmiti za 8, u Zagrebu je njihov najam dosezao i do astronomskih 100.000 kuna. Ipak, dobru turističku krvnu sliku, ali i čaroliju blagdana ništa nam ne bi smjelo pokvariti.
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr