Čak dvije trećine hrvatskih ugostitelja još uvijek nije potpisalo ugovor o certifikatu. S obzirom da je ostalo još jako malo vremena, lako bi se moglo dogoditi da u nekim kafićima ne popijemo prvu novogodišnju kavu.
Pročitajte i ovo
Ucjenjuju ih?
Odluka grada uznemirila ugostitelje: "Tako smo već poslovali u minusu. Nitko tada ne želi raditi"
Uoči poznate manifestacije
Pobuna u Karlovcu: Grad povukao neočekivan potez, dio ugostitelja na nogama
Fiskalizacija je dosta skupa onima koji će morati kupovati potpuno novu opremu, vrijednu i do 7000 kuna. U cehu ugostitelja procjenjuju da bi zbog uvođenja fiskalizacije moglo doći čak do gašenja gotovo 20% ugostiteljskih objekata.
>> Kakve veze ima Voltaire s 'Linićevim' fiskalnim blagajnama?
S druge strane, Vlada se odlučno suprotstavlja dosadašnjem načinu poslovanja na crno. Tako se, primjerice, ne bi više trebalo događati da kafić koji radi cijeli dan s 3 djelatnika na kraju dana prijavi promet od svega stotinjak kuna.
Od 1. siječnja fiskalne blagajne uvode ugostitelji te veliki i srednji poduzetnici. Od 1. travnja zakon se mijenja za trgovce i slobodna zanimanja. Posljednji na redu, od 1. srpnja, mali su poduzetnici i obrtnici. Bez fiskalizacije proći će prodaja na tržnicama, prodaja karata ili žetona, naplata cestarine, poštanski promet, bankovne usluge, uplate za igre na sreću, prodaja putem automata, kao i provođenje zdravstvene zaštite.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook