Piše Sofija Prevljukić,
03. kolovoza 2012. @ 19:34
Najnoviji podaci koji bi trebali izazvati zabrinutost su objava podatka u medijima da najveći broj proizvođača mesa i mlijeka od kojih zakonito uvozimo iz Bosne i Hercegovine i Srbije nema certifikat EU.
Podijelite
Na splitskom Pazaru miriše pečeno meso. Vlasnik pečenjare uvjeren je da je sve ispravno. 'Samo najbolje. Ni porez ne dugujemo, sve smo platili. Evo meso provjerenog porijekla', kaže vlasnik.
Mesari danas ne žele kamere ni blizu. A što reći na objavljene podatke da 103 prerađivača od kojih zakonito uvozimo meso i mlijeko iz Bosne i Hercegovine i Srbije nema certifikat EU. Znači, to meso ne bi ušlo u zemlje članice Unije. Jedemo li meso koje Europa ne želi?
'Naši ljudi su bili u tim objektima i odredili im uvjete', kaže Mirjana Matušić Pišl iz Ministarstva poljoprivrede.
Na splitskoj Pjaci turisti rado sjednu nešto pojesti. Tri kilograma junećeg filea, ovaj restoran je platio 700 kuna. Ističu, nabava je čista. 'Sve tu piše na naljepnici, odakle je meso, količina, porijeklo', kaže nam jedan kuhar.
A oni kojima je takva cijena mesa nedostižna traže jeftino. 'Kupim smeće, znam da kupim, al eto šta si mogu za obrok priuštit', kaže oni s plićim džepovima.
Jeftinije meso šverca se iz BiH. Zaleđene bifteke granična policija sve češće nalazi skrivene u prtljažniku automobila. No, dok šverceri autima punim teletine i junetine bježe pred policijom prema Dalmaciji sigurno je da imaju svoj cilj.