Obavijesti Video Pretražite Navigacija

"Izbore treba provoditi državna administracija, a ne suci"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Prije sljedećih izbora treba profesionalizirati poslove članova izbornih povjerenstava i biračkih odbora, u kojima bi radili državni službenici, a ne isključivo suci i pravnici, jedan je od zaključaka trodnevnoga stručnog skupa "Pregled provedenih parlamentarnih izbora 2007. - Preporuke za unaprjeđenje izbornog procesa", koji je danas završio u Opatiji.

Na skupu, koji su organizirali Državno izborno povjerenstvo (DIP) i Program UN-a za razvoj (UNDP), sudjelovali su predstavnici izbornih povjerenstava izbornih jedinica, Središnjega državnog ureda za upravu, Ustavnog suda, MUP-a, Ministarstva vanjskih poslova, GONG-a i drugi.

Pročitajte i ovo Europska iskaznica za osobe s invaliditetom Šok za mnoge ''Dobili smo iskaznicu za osobe s invaliditetom, a dijete je zdravo'': Provjerili smo o čemu se radi Ilustracija Kazna prije zločina Zbog drakonskog zakona ljude će moći uhititi i prije nego što počine zločin: "Rezultat bi bio orvelovska noćna mora"

Takođe je zaključeno da bi članovi profesionalnih izbornih tijela trebali biti imenovani na mandatno razdoblje i da bi trebali poticati unaprjeđivanje izbornih postupaka i edukaciju sudionika izbora.

Prošli parlamentarni izbori, održani u studenome prošle godine, ocijenjeni su uspješnima, a raspravljalo se o ažuriranju biračkih popisa, poboljšanju tehničkih uvjeta, edukaciji izbornih povjerenstava i biračkih odbora te medijskom praćenju izbora.

Sudionici skupa smatraju da izborni proces treba unaprijediti tako da se izborno zakonodavstvo stavi u jedinstveni Zakon o izborima i propiše jedinstveni izborni kodeks koji bi usustavio tehnička pitanja i proceduru provedbe izbora - predsjedničkih, parlamentarnih i lokalnih - od kandidature, provedbe i financiranja izborne promidžbe, registracije birača, glasovanja i rada promatrača do utvrđivanja i objave izbornih rezultata.

Zakonom bi trebalo produljiti rokove pripreme izbora, od njihova raspisivanja do održavanja, s najmanje 30 dana na poželjnih 60 dana jer kratki rokovi otežavaju izbore članova izbornih povjerenstava i biračkih odbora i smanjuju mogućnosti njihove edukacije.

Preporučuje se osnutak tzv. međuresorne skupine radi bolje koordinacije svih resornih tijela koja sudjeluju u provedbi izbora te je istaknuto da je potrebno osuvremeniti popise birača, pojednostavniti postupak glasovanja, digitalizirati i umrežiti biračka mjesta i osigurati automatsko ažuriranje popisa birača.

Predloženo je uvođenje jedinstvenoga glasačkog listića za birače pripadnike nacionalnih manjina na kojemu bi bili kandidati za zastupnike nacionalnih manjina i kandidati zbirnih lista iz izborne jedinice kako bi se izbjegle moguće neugodnosti pri ostvarivanju biračkog prava pripadnika nacionalnih manjina.

Izneseni su i prijedlozi da se političkim strankama koje sudjeluju u izborima omogući da promatraju izbore i tako pridonesu poštovanju izborne procedure, da se osmisli svima dostupan priručnik za promatrače te da se provodi sustavna edukacija promatrača koristeći se i iskustvima GONG-a.

Zaključci i preporuke sa stručnog skupa bit će dostavljeni Hrvatskome saboru, Vladi i Ustavnome sudu RH.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene