Kada država krene u prodaju svojih sto nekretnina, kao što je ovaj tjedan najavljeno, u ugovorima može uvjetovati dinamiku i rokove prodaje ulagačima.
Pročitajte i ovo
INVESTICIJSKI KA-BOOM
S novim boljim kreditnim rejtingom Hrvatska bi trebala biti investicijska destinacija
I oni su bili gosti
Pobuna u zagrebačkoj školi zbog preseljenja, učenici nisu na nastavi. Ravnatelj poručuje: "Mi stvarno nemamo kamo"
No, puno je nekretnina i zemljišta koji su se godinama preprodavali, i sada su u rukama privatnih ulagača koji su investicijske perjanice, zbog neulaganja, pretvorili u pravo ruglo. I u tome ih ni jedan hrvatski zakon ne može spriječiti.
Ruševine su i na mjestu nekadašnjeg ponosa krčkog turizma - hotela Haludovo. Posljednjih 13 godina čeka obnovu ruskog ulagača. I dok on godinama s Hrvatskom traži zajednički jezik - minusi se samo zbrajaju.
'U 13 godina ukupnog bruto turističkog prometa je izgubljeno oko dvije milijarde kuna', tvrdi Zdenko Cerović, predsjednik Općinskog vijeća Malinska-Dubašnica.
A država u slučaju Haludova zakonski ne može - baš ništa. Jer zemljište je iz jednih privatnih ruku prodano u druge, bez ugovora s državom.
'Država nije prodala ruskom invenstitoru Haludovo, to su radili naši prodavači, naši građani. Tamo se pokazala sva ta nesreća kad netko kupi i prestane imat novaca da investira', kaže Mladen Pejnović Iz Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom.
I bivša tvornica Nada Dimić u središtu Zagreba jedno je od zemljišta koje u rukama privatnika već godinama propada.
Zemljišta propadaju gotovo besplatno, jer ne postoji zakon koji investitora prisiljava na ulaganje i obnovu privatnog kompleksa.
'Da, trebalo bi regulirati kada se i koje pogotovo ovako velike investicije trebaju i kojom dinamikom realizirati', kaže ministar turizma Darko Lorencin.
Iz Državnog ureda za upravljanje imovinom tvrde pak da potencijalno rješenje leži u - građevinskim kontrolama.
'Država sada ima te mogućnosti, ali one su iz građevinske domene. Znači nešto je započeto, dovodi u pitanje život ljudi ili je započeto ekološki narušava ili itd i ti pritisci moraju biti . Mi koji smo imovinci, to nije naš posao', kaže Pejnović
Ovakve slike trebale bi nestati kroz strože uvjete u natječajima i kupoprodajnim ugovorima. No, kako će se svetost privatnog vlasništva uskladiti s razvojem hrvatskog gospodarskog i turističkog potencijala- takav plan ne postoji.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook