Građanska inicijativa "Za referendum" predala je Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti dva referendumska pitanja koja namjeravaju postaviti - da se potpisi za referendum, kao i do sada, mogu prikupljati na svim prikladnim javnim mjestima, te da se referendum ubuduće može raspisati ako to zatraži 200.000 birača, odnosno pet umjesto 10 posto od ukupnog broja birača.
Pročitajte i ovo
Neugodno iznenađenje u Moldaviji
Veliki obrat: "Kriminalne skupine i strane sile napale su našu zemlju desecima milijuna eura, lažima i propagandom"
REAKCIJE SINDIKALISTA
Mihalinec o tvrdnjama ministra Marića: "To je skandalozno!
Koordinator inicijative Željko Stipić rekao je novinarima pred zgradom Ustavnog suda kako su odlučili uručiti Ustavnom sudu dva referendumska pitanja prije nego krenu u prikupljanje potpisa, te očekuju da se sud do petka, 29. svibnja, očituje o tome i tako opravda svrhu svoga postojanja, jer bi njegova uloga trebala biti preliminarna.
Vilim Ribić, član Organizacijskog odbora i predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, podsjetio je da su ranije podnijeli tužbu Ustavnom sudu protiv Ustavnog suda jer je "donio četiri odluke na štetu građana", među kojima i poništenje referenduma o monetizaciji autocesta i outsourcingu.
Potpisi za REFERENDUM PROTIV ZAKONA O REFERENDUMU u 127 gradova
"Znali smo da to neće proći, ali smo to napravili kao demonstraciju i znak ogorčenja, kako bi im pokazali da su njihove odluke tendenciozne, pristrane, nekompetentne, aljkave, površne i neodgovorne", rekao je Ribić i ustvrdio da odluke Ustavnog suda "ruše dostojanstvo i dignitet hrvatskog društva i države i spuštaju ih na razinu vilajeta".
Stipić je dodao kako su Ustavnom sudu željeli poslati poruku "ne možete vi nas toliko puta srušiti, koliko se mi možemo uzdignuti" i najavio da već u subotu iza ponoći kreću s prikupljanjem potpisa kako bi se zaštitio institut referenduma.
Na pitanje novinara postoji li dotad mogućnost dogovora s Vladom i odustajanje od referenduma, Stipić je rekao da su do petka spremi na dijalog, a potom, odmah iza ponoći, u tri grada kreću s prikupljanjem potpisa.
Udruge i sindikati protiv zabrane financiranja referendumskih aktivnosti
Vilim Ribić smatra da "ima dobrih šansi za dijalog" jer su postavili pitanje za koje se u Hrvatskom saboru 2010. zalagao i sadašnji premijer Zoran Milanović.
"Zorane, dođi nam ili mi dolazimo k tebi", poručio mu je Ribić.
Po mišljenju docenta Pravnog fakulteta u Osijeku i stručnjaka za ustavno pravo Mate Palića, sadržaj obaju referendumskih pitanja je 100 posto u skladu s Ustavom, pa nema bojazni da se referendum neće održati.
Javnost treba shvatiti koliko je ta inicijativa važna za ovaj i svaki budući referendum u Hrvatskoj, kako bi se osigurala budućnost neposredne demokracije i utjecaj građana na donošenje odluka, rekao je Palić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook