Preostalih 75 radnika i jutros se okupilo u vinariji u nadi da će im sindikat pomoći u isplati pet neisplaćenih plaća i otpremnina.
Ali dolazak sindikata i do sada je značilo da je tvrtka korak pred konačnim zatvaranjem. S propašću Imote bez posla ostaje i 1000 imotskih vinara kooperanata.
Pročitajte i ovo
Ruši predrasude
27-godišnjakinja 'uzdrmala' Imotsku krajinu
Novi gastarbajteri
ČEKA SE GOSPA 'Pet dana hodam Imotskom krajinom i tražim 100 radnika, a našao sam ih jedva 30'
Ogorčeni radnici govore kako im političari dolaze samo kad trebaju glasove, obećaju, a onda odu i od toga ništa. Neki su se već prijavili u pučku kuhinju, a nekima pomaže obitelj.
"Moj sin radi u vojsci i desetog je dobio plaću i nakupovao nama. On sad u vojsci spava jer nema s čim doći doma, plaća kredit, mi nemamo od čega živjeti", kazala je Karmela Kukulj.
"Država Hrvatska se digla da treba radnicima Konzuma isplatiti plaće. A nas nema nigdje, a mi smo državni" Agrokoru se isplaćuju plaće, a nama ništa", kaže Senka Kasalo, jedna od radnica Imote.
Predstečajna nagodba iz 2014. nije dobro prošla iako je država oprostila mnoge dugove.
Ako je ovo kraj Imote, a mnogi misle da jest, onda je ovo i kraj imotskog gospodarstva. Na ovaj način uništeno je desetak jakih imotskih tvrtki. Imoćanima izgleda preostaje samo put u Njemačku.
S propašću Imote bez posla ostaju i njihovi kooperanati vinari.
Novi strateški partner im je jedina nada. U stečaju će ga tražiti. Radnici prozivaju za nesposobnost svoju upravu koja im je stigla devedesetih.
Donedavni direktor kaže napravili su što su mogli. Tražili su ulagača više od 20 godina. I nisu ga našli.
Administrativni ping-pong
Andrija Jarak, reporter Nove TV, kaže da su radnici Imote u posljednjih 20 godina 80 posto svojih plaća dobili preko sindikalnog računa jer je račun tvrtke gotovo cijelo to vrijeme bio u blokadi.
"Postavili smo pitanje nadležnim institucijama kako je moguće da radnici državne tvrtke pet mjeseci ne primaju plaću, no doživjeli smo klasični administrativni ping-pong, dakle prebacivanje odgovornosti. U Ministarstvu rada nam nisu stigli odgovoriti. Obratili smo se i Poreznoj upravi, a oni kažu da bi upravo Ministarstvo rada kroz svoju inspekciju trebalo nadzirati sustav isplaćivanja plaća u državnim tvrtkama", kaže Jarak.
Dodaje da je u slučaju Imote stvar prilično jasna, Ministarstvo financija najveći je vjerovnik i imaju priliku da kroz stečajni plan ponude nekome da nastavi proizvodnju i tako spase egzistenciju radnika i više od tisuću kooperanata.
"No, s obzirom na sve što se događalo u zadnjih 20 godina ne treba biti previše optimističan da će država nešto poduzeti", zaključuje Jarak.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr