Vlada je prije nekoliko dana uputila prijedlog Nacionalnog programa Hrvatskom saboru, a bude li usvojen bit će to, nakon programa ranog otkrivanja raka dojke i debelog crijeva, treći program organiziranog probira radi prevencije zloćudnih bolesti.
Pročitajte i ovo
Prenešene stanice raka
S presađenim bubregom dobio 'rak maternice'
Europska razina
'Program ranog otkrivanja raka dojke odvija se kvalitetno'
Program je usmjeren smanjenju rizika i ranom otkrivanju raka vrata maternice kod populacije žena između 25 i 64 godina starosti, kojih je u Hrvatskoj nešto manje od milijun i 200 tisuća. Namjera je da ih se pozivanjem na redovite Papa-testove tijekom prve tri godine obuhvatiti 85 posto.
Inače, najčešći uzroci pojave raka vrata maternice su infekcija humanim papiloma virusom (HPV), rana dob ulaska u spolni odnos, česta promjena partnera, loša genitalna higijena, spolno prenosive infekcije i pušenje.
Iako je bolest najčešća u žena između 40 i 59 godina te onih iznad 80-te godine života, najveći porast oboljenja prisutan je kod žena od 20 do 35 godina starosti.
Krajnji cilj nacionalnog programa je da se, nakon osam godina od početka provedbe, pojavnost raka vrata maternice smanji za 60 do 70 posto, a mortalitet za 80 posto nakon tri godine od početka programa.
Stručnjaci ističu da se u Hrvatskoj godišnje napravi velik broj Papa-testova, ali se zbog nepostojanja organiziranog programa, mnogim ženama Papa-test nepotrebno ponavlja a druge istodobno nikada nisu bile testirane.
Za provođenje programa u iduće tri godine predviđeno je 50 milijuna kuna. Do kraja ove godine provodit će se pilot projekt radi utvrđivanja najboljih uvjeta provedbe, a sredinom iduće godine program bi se trebao počeo provoditi u cijelom zemlji.
Donošenjem Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice Hrvatska se usklađuje s preporukama Europske unije za provođenje probira za rano otkrivanje raka vrata maternice.
On je posljedica i prošlogodišnjeg usvajanja Rezolucije o zloćudnim tumorima čime se Hrvatska priključila brojnim aktivnostima i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Europske unije koje se poduzimaju u borbi protiv zloćudnih bolesti. (Hina)