Samo pet dana nakon uhićenja glavnih aktera u aferi s plinom koji su Inu oštetili za više od milijardu kuna, premijer je slavodobitno poručio: "Već je danas s računa jedne od osobe involviranih u ovaj slučaj uplaćeno u državni proračun oko 450 milijuna kuna“
Pročitajte i ovo
Pripreme za nedjelju
Plenković se obrušio na Milanovića pa objasnio rezultate prvog kruga: "Analizirali smo to"
organiziralo srpsko narodno vijeće
Vladajući se okupili na domjenku povodom pravoslavnog Badnjaka, jedna stvar je nedostajala: "Uzeo sam čak malo veći komad, ali ništa..."
Taj se novac trenutačno čuva na računu Ministarstva graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine, i to je sve što u ovom trenutku država može s njim jer se radi o privremenoj mjeri osiguranja sredstava.
Sudac Županijskog suda Krešimir Devčić smatra da neovisno o tome što se radi o sredstvima koja se nalaze na privatnom računu, Sud nalaže bankama da ta sredstva moraju staviti na račun državnog proračuna, a sve kako bi se u konačnici osiguralo oduzimanje te imovine, odnosno novčanih sredstava u slučaju osuđujuće presude.
Ali čak i u tom slučaju moguće je da novac neće ostati državi, drugim riječima, ako Ina kao oštećenik u ovoj aferi podnese imovinsko-pravni zahtjev.
Devčić je kazao da Ina, nakon što se okonča kazneni postupak, može tražiti da se ta sredstva doznače na njezin račun. "Ako Ina, odnosno oštećenik, tijekom postupka ne postavi imovinsko-pravni zahtjev, onda sredstva idu u državni proračun“, pojašanjava.
Pročitajte i ovo
HRVOJE KREŠIĆ O INI
Pravne zamke za Vladu: "Mora se dati jako valjan razlog za smjenu. Naravno da se u ovoj priči sve vrti oko otpremnina"
Pročitajte i ovo
jasan stav
Jandroković: "Očekujem da ostali članovi Uprave Ine podnesu ostavke"
Iako ga još nisu podnijeli, iz Ine su kratko poručili da će poduzeti sve potrebne aktivnosti radi pristupanja postupku povrata financijskih sredstava.
Novac se ne smije dirati dok traje sudski postupak
Budući da se radi o privremenoj mjeri oduzimanja imovinske koristi, postoji mogućnost da novac bude vraćen osobi od koje je oduzet.
"Govorimo o vremenu o dvije godine do potvrđivanja optužnice što znači da bi se u roku od dvije godine trebala podignuti optužnica i biti potvrđena od strane suda. Ako se to ne dogodi onda bi se ta sredstva morala vraćati“, zaključio je Devčić.
A sve dok sudski postupak traje, oduzeti novac ne smije se dirati.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr