Izmjenjeni Zakon o kreditiranju odnosit će se i na revolving kartice. Maksimalna kamata je 12 posto. Samo od kamata na revolving kartice prošle su godine banke zaradile 551 milijun kuna. 'Banke su spremne na ovaj zakon i izmjene i znaju što ih očekuje. Dali smo im određeni prijelazni period', rekla je Žana Pedić, načelnica Sektora za financije.
Pročitajte i ovo
"Potrošači svjesni rizika"
Europska središnja banka diže ključne kamatne stope: Hrvatski bankari objasnili što nas očekuje
Muke po kreditu
Udruga Franak upozorava građane: Provjerite svoje ugovore o kreditima
No, ograničena kamata, odnosit će se na sve potrošačke kredite. Krediti u koje se najbrže uđe, a najteže se iz njih izlazi su minusi na tekućem računu. U nekim bankama na posuđenih 100, građani vraćaju čak 114 kuna.
>> Odzvonilo lihvarskim kreditima i visokim kamatama na potrošačke kredite!
Od jeseni, promjene kamatne stope nema bez odobrenja klijenta. 'Morat će se znati zbog čega se dižu kamate, je li to nekakav indeks potrošačkih cijena ili ćemo kao ostatak Europe imati referentnu kamatnu stopu ili euribor', rekao je Vjeko Peterić, neovisni bankarski analitičar. Protekla godina za bankare nije bila krizna. Samo na ime kamata, zaradili su gotovo 22 milijarde kuna.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.