Predsjednica HUP-ove Kordinacije poduzeća iz uslužnih djelatnosti Ines Vodanović izjavila je danas da outsourcing ili izdvajanje zaposlenih iz neosnovnih djelatnosti iz javnog u privatni sektor ne predstavlja prijetnju tim radnicima jer im je zadržavanje sadašnjih prava zajamčeno europskim direktivama, Zakonom o radu (ZOR) i namjerom HUP-a da preuzme sve zaposlenike.
Pročitajte i ovo
Sukob oko outsourcinga
'Neka skinu šape i pandže sa zdravstva'
Postojeći slučajevi će se analizirati
Ostojić: Odustalo se od outsourcinga u zdravstvu
'Iako ljudski mogu shvatiti zabrinutost javnosti oko sudbine zaposlenika koji trenutno rade na tim poslovima, svatko odgovoran i dobronamjeran trebao bi reći da izdvajanje nije prijetnja zaposlenima, pa nema mjesta za takve strahove', izjavila je Vodanović.
'Vladina odluka je avanturistička i bez analize'
Čelnici sindikata javnog sektora, koji se žestoko opiru ideji o outsourcingu, jučer su optužili Vladu da je najava outsourcinga 'avanturistička, bez analize, nepripremljena, neozbiljna i nekorektna prema sindikatima'.
Vodanović stoga naglašava da zadržavanje svih 26.500 zaposlenih sa svim postojećim radnim pravima i nakon njihova izdvajanja u privatni sektor jamče europske direktive i hrvatski ZOR.
Osim toga, HUP-ova Koordinacija poduzeća iz uslužnih djelatnosti više je puta jasno rekla da je spremna preuzeti sve zaposlenike s njihovim radnim pravima. Vodanović tvrdi da će ti zaposlenici i dalje obavljati posao koji rade sada, i to do mirovine, samo će kod privatnika raditi u uređenim organizacijama, s modernom opremom i po najvišim standardima sigurnosti na radu.
Sindikati: Outsourcing ne donosi uštede
Pozivajući se na primjere iz svjetske i domaće prakse, Vodanović kaže da kvalitetno postavljeno i realizirano izdvajanje uslužnih djelatnosti donosi racionalnije korištenje postojećih resursa, uštede te efikasniju i kvalitetniju uslugu.
Promjene na bolje naročito su moguće kod neuređenih sustava i neorganiziranih procesa u uslužnim djelatnostima, a upravo je takvo stanje u domaćim institucijama iz javnog i državnog sektora. To je, kaže Vodanović, potvrdila i Vladina prezentacija o troškovima uslužnih djelatnosti predstavljena krajem travnja.
'Trenutno svi mi porezni obveznici, radili u privatnom ili javnom sektoru, bili poslodavci ili zaposlenici, moramo skupo plaćati neracionalnosti u organizaciji djelatnosti koje nisu temeljne djelatnosti javnih i državnih institucija', rekla je Vodanović.
Takvo stanje, poručuje, ne bi trebalo biti prihvatljivo nikome - ni Vladi, ni poslodavcima, niti sindikatima, kao ni ostalim građanima.
Što se tiče ušteda, Vodanović kaže da HUP-ova Kordinacija prema inicijalnim podacima o troškovima uslužnih djelatnosti koje je prikazala Vlada, vidi znatan potencijal za uštede na optimiziranju organizacije procesa i materijalnim troškovima.
Sindikati stvaraju atmosferu da je nepoželjno raditi s privatnicima!
HUP-ova Kordinacija osnovana je u listopadu 2013., odmah po predstavljanju Vladina paketa reformskih mjera, s namjerom okupljenih poduzeća da kao odgovorni socijalni partneri podrže proces izdvajanja i zajedno s Vladom i sindikatima naprave održiv okvir za outsourcing.
Vodanović ističe da su tvrtke članice Kordinacije uspješno realizirale sva veća izdvajanja na domaćem tržištu, i u javnom i u privatnom sektoru, i pritom preuzimale zaposlenike uz socijalnu klauzulu između jedne i pet godina.
Članice Kordinacije čine 80 posto tog segmenta tržišta, ukupno imaju više od 5000 zaposlenih, ostvaruju 500 milijuna kuna godišnje, a promet im kontinuirano raste.
Osim toga, napominje Vodanović, unutar članica Koordinacije djeluje nekoliko sindikata, od koji je najbrojniji Republički sindikat radnika Hrvatske koji je udružen u Nezavisne hrvatske sindikate. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook