'Godišnje je u Hrvatskoj između 30 i 40 pacijenata kojima je potrebna transplantacija pluća, pa suradnja sa Sveučilišnom klinikom u Beču za njih znači novu nadu', izjavio je Milinović nakon potpisivanja sporazuma sa voditeljem transplantacijskog programa pluća u toj bolnici Walterom Klepetkom, a u povodu današnjeg Nacionalnog dana darivanja i presađivanja organa.
Pročitajte i ovo
Ponovno u vrhu
Hrvatska među vodećim zemljama: "Građani imaju visoko razvijenu svijest, to je rezultat duge prakse"
Narušeno povjerenje
Šokantno otkriće: Nakon transplantacije organa šest pacijenata zaraženo HIV-om - "Ovo je bez presedana"
Ministar se zahvalio svim obiteljima koje su se u teškim trenucima odlučile darovati organe svojih najmilijih za pomoć drugima. Hrvatska putem međunarodne mreže Eurotransplant u inozemstvo godišnje pošalje 40 pluća za presađivanje, a domaći su pacijenti dosad bili izvan organiziranih transplantacijskim sustava. Današnjim sporazumom oni su uvršteni na listu čekanja u bečkoj klinici po jednakim uvjetima kao i drugi, rekao je ministar zdravstva.
Dr. Klepetko je naveo vrlo dobre rezultate njegovog tima u 20 godina transplantacijskog programa, pa tako 63 posto transplantiranih pacijenata postiže preživljenje od pet godina, a najstariji preživjeli sa presađenim plućima živi 16 godina. Presađivanje pluća osim što produžuje život, i pojeftinjuje liječenje, jer za pojedine indikacije bolesti godišnje lijekovi stoje i 50 tisuća eura.
Krajnji cilj da Jordanovac postane centar za presađivanje pluća u jugoistočnoj Europi
Odlazak pacijenata u Beč neće iziskivati nikakva dodatna sredstva iz proračuna, a bečki su liječnici već presadili pluća kod tri hrvatska pacijenta, dok su kod jednoga presađeni srce i pluća, rekao je zamjenik ravnatelja KB Jordanovac Miroslav Samardžija.
Inače, u toj je bolnici prije šest godina izvedena zasad jedina transplantacija pluća u Hrvatskoj, pa je krajnji cilj ministra zdravstva da Jordanovac uskoro postane centar za presađivanje pluća u jugoistočnoj Europi. Zbog toga će u idućem razdoblju bolnica dobiti novu opremu - linearni akcelerator, CT i tri doplera, a Ministarstvo će za iduću godinu osigurati sredstava za rekonstrukciju operacijskih dvorana kao preduvjeta za razvoj transplantacijskog programa. Kroz tu bolnicu godišnje prođe 12 tisuća pacijenata, a čak je 80 posto njih s malignim oboljenjima.
U ovogodišnjem proračunu Ministarstva zdravstva sredstava za transplantacije organa povećana su sa prošlogodišnjih 45 na 80 milijuna kuna. Podaci govore da je 2000. godine presađeno 40, a lani oko 250 organa.
Kazne liječnicima za nenaplatu participacije; nema promjene zakona o zabrani pušenja
Ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović izjavio je danas da će liječnicima, koji od početka zdravstvene reforme odbijaju naplaćivati participaciju, biti u lipnju uskraćeno između 10 i 30 posto glavarine kako to predviđa zakon, a dodao je i da njegovo Ministarstvo ne razmišlja o promjenama Zakona o ograničavanju duhanskih proizvoda unatoč takvim zahtjevima.'Cilj zdravstvene reforme nije kažnjavanje liječnika, već uređenje sustava i bez obzira na drugi krug lokalnih izbora oni koji krše zakon bit će kažnjeni', izjavio je ministar prilikom današnjeg posjeta KB Jordanovac.
Doznaje se kako se radi o oko 300 liječnika, uglavnom članova Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) na čijem je čelu dr. Mario Malnar. Oni su odbili od pacijenata naplaćivati po 10 kuna za liječnički pregled i uputnicu, a pa bi u slučaju 10 postotnog smanjenja glavarine dobili u prosjeku oko 3.000 kuna manje.
Milinović je dodao da su iz Ministarstva i HZZO-a u proteklih šest mjeseci nastojali razgovorima uvjeriti kolege da ne slušaju dezinformacije iz KoHOM-a, da počnu naplaćivati pariticipaciju i tako izbjegnu sankcije. Kao podatak da su u tome uspjeli, ministar je naveo da svaki dan 5-6 liječnika potpisuje aneks ugovor koji ima jamči više glavarine te počinju s naplatom participacija.
(Hina)