'Očekujem, a mogu obećati da ću učiniti sve, da Hrvatska ne upadne u recesiju, a ako upadne, bit će to kao i kod vodećih industrijskih zemalja svijeta', rekao je premijer, dodavši da će se o tome kako se Hrvatska nosi i kako će se nositi s financijskom krizom više znati nakon siječnja, i inače u ekonomskom i financijskom smislu najtežeg mjeseca u godini. Sanader je ustvrdio kako ovu Vladu, nažalost, na početku svake godine dočeka nešto neočekivano i izvanredno - lani, na početku mandata to je bio inflacijski udar, a sada financijska te plinska kriza, koja se, istaknuo je, očito ipak bliži kraju, odnosno da su Rusija i Ukrajina riješile svoj spor koji je blokirao isporuku plina Europi.
Pročitajte i ovo
Institucija za gubljenje vremena
Gdje su nestali 'Sanaderovi Mudraci'?
Ekonomski stručnjaci upozoravaju
'Sanaderove su izjave o kraju krize bez pokrića'
'Izgleda da se stvari raščišćavaju i da bi plin uskoro mogao poteći', rekao je, ali i naglasio da unatoč krizi nikada nije i neće u pitanje doći opskrba plinom zaštićenih kupaca (kućanstava, vrtića, škola, bolnica, itd). 'Poželjno je da svatko štedi koliko može, ali oni (zaštićeni kupci) potpuno su zaštićen', dodao je. Sanader je napomenuo da je proteklog vikenda stabiliziran plinski sustav, da je Hrvatska pokazala kako u svakom trenutku, pa i onom kriznom, može pravodobno i kvalitetno reagirati. Istaknuo je kako će u narednom razdoblju intenzivirati mjere koje bi jamčile stabilnost u opskrbi plinom - do kraja siječnja trebali bi biti završeni pregovori s MOL-om oko izdvajanja plinske djelatnosti iz Ine, zatim bi se išlo u izgradnju novog podzemnog skladišta, na nove opskrbne pravce, povezati se s mađarskim skladištem te razmotriti gradnju LNG terminala na Krku.
Postoji interes i MOL-a, ne samo putem INA-e, nego i kao zasebne kompanije, ali ćemo otvoriti i pitanje mogućnosti drugog LNG terminala i da vidimo tko bi tu bio mogući investitor. Pitanje je ima li hrvatska financijske snage za dva LNG terminala, a ako nema, vidjet ćemo što to znači i bismo li to dali nekom u koncesiju ili bi netko drugi bio investitor.
Najavio je da je namjera Vlade do kraja siječnja u Sabor uputiti energetsku strategiju, ponovivši kako je HDZ stav da Hrvatska svoju energetsku neovisnost može osigurati i bez gradnje nuklearnih elektrana, ali i istaknuvši kako će se, odluči li se struka ipak za nuklearke, HDZ još jednom razmotriti i tu opciju. Sanader očekuje i da bi do kraja ovoga tjedna iz Bruxellesa trebalo stići mišljenje o zadnjem Vladinom prijedlogu restrukturiranja hrvatskih brodogradilišta, uvjeren da će privatizacija škverove učiniti konkurentnima.
Premijer je rekao kako je Vlada i on osobno vrlo zadovoljan suradnjom u vladajućoj koaliciji, ocijenivši kako je 'koalicija odlično odradila svoj posao i idemo dalje'. Odbacio je mogućnost da će Vlada, zbog najava otkaza, mijenjati Zakon o trgovini i ukinuti zabranu rada nedjeljom. 'Trgovački lanci nikoga nisu zapošljavali da radi nedjeljom, nego su ljude zapošljavali jer su im trebali', rekao je Sanader.
'O ponudi Katara razgovarat ćemo s partnerima'
Premijer Sanader izjavio je da će Vlada o mogućnosti da Katar u Hrvatskoj izgradi LNG terminal razgovarati s partnerima uključenim u konzorcij za izgradnju terminala u Omišlju. 'I ja sam razgovarao s emirom od Katara u New Yorku. Dakle, to su konstantni razgovori i to je jedna vrlo ozbiljna kombinacija', odgovorio je Sanader na pitanje podržava li Vlada ideju predsjednika Mesića da Katar u Hrvatskoj gradi terminal za ukapljeni prirodni plin.
Podsjetio je da postoji i ideja izgradnje terminala u Pločama, za koju je interes nedavno iskazao i član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić. 'To je relativno stara, a sada obnovljena ideja, razmotrit ćemo ju i razgovarati s našim partnerima u europskom konzorciju, gdje tri hrvatske tvrtke imaju 25 posto', rekao je Sanader odgovarajući na upite novinara nakon sastanka u povodu prve godine koalicijske Vlade. Objasnio je da će se razgovarati o ideji da još netko uđe u taj konzorcij.
'Postoji interes i MOL-a, ne samo putem INA-e, nego i kao zasebne kompanije, ali ćemo otvoriti i pitanje mogućnosti drugog LNG terminala i da vidimo tko bi tu bio mogući investitor. Pitanje je ima li hrvatska financijske snage za dva LNG terminala, a ako nema, vidjet ćemo što to znači i bismo li to dali nekom u koncesiju ili bi netko drugi bio investitor', kazao je Sanader.
Naglasio je da je Hrvatska zainteresirana i za energetsku neovisnost BiH. Sanader je potvrdio i da će se ići u izgradnju novog podzemnog skladišta plina, prije svega za hrvatske potrebe, ali da bi u njemu plin mogle čuvati i druge zemlje iz okruženja. Premijer je komentirao i najave otpuštanja radnika u trgovini zbog neradne nedjelje. 'Odbacujem u svakoj primisli argumentaciju nekih trgovačkih centara i lanaca da će morati otpuštati ljude zbog (ne)rada nedjeljom. Oni te ljude nisu ni zaposlili da bi radili nedjeljom pa ih nemaju razloga ni otpuštati zato što se ne radi nedjeljom', rekao je Sanader, dodajući da će vladajuća koalicija promatrati učinke Zakona o trgovini koji uređuje rad trgovina nedjeljom na gospodarstvo i opće stanje u zemlji.