Tragedija u Velikoj u četvrtak i stradavanje dječaka na bazenima postavili su brojna pitanja o sigurnosti na hrvatskim kupalištima.
Dok još uvijek traje istraga o tom je li u Velikoj sve bilo po propisima, ono što je sigurno jest da propisa koji bi obvezao prisutnost spasilaca na kupalištima nema.
Na osječkoj Kopiki, Spasilačka je služba tik uz bazene. No to nije svugdje tako, jer na brojnim hrvatskim kupalištima ih nema.
Pročitajte i ovo
Policija istražuje napad
VIDEO Mladi turist i njegov dečko napadnuti u Splitu: "Gađali su nas pijeskom, udarali šakom i pljuvali"
"Nažalost niti jednim pravnim aktom u Hrvatskoj nije uređen program sigurnosti na uređenim kupalištima. Mi jesmo zemlja s puno vode, turistička zemlja, tako da bi se zaista moglo dodatno poraditi na sigurnosnim aspektima svih naših posjetitelja kupališta", rekla je Martina Hećimović iz Crvenog križa.
Na upite Dnevnika Nove TV, s bazena u Velikoj gdje je zbog velike tragedije i stradavanja dječaka istraga još u tijeku, odgovaraju kako djeluju u skladu sa svim postojećim propisima i zakonima, a o sigurnosti posjetitelja dodatno brinu i redari koji se nalaze na području Aquaparka.
No u Crvenom križu govore, kako su oni jedini koji su kroz obuku ovlašteni za izdavanje licenci za spasioca te da redar i spasilac nisu isto.
"Morate preplivati 400 metara za 8 minuta i preroniti 25 metara. To su nekakve ulazne norme s kojima krećete na tečaj. Najbitnije je proći prvu pomoć i znati izvući utopljenika bez ozljeda", objasnio je Davor Pertrušić iz spasilačke službe.
Pročitajte i ovo
Potraga za počiniteljem
Oštećen mauzolej ratnog zločinca koji je 1991. u Borovu Selu organizirao pokolj hrvatskih redarstvenika
Spasilačka služba uz bazene, ali i ambulanta koja može pružiti prvu pomoć kupačima puno znači. Blaženka Majer iz Osijeka objašnjava da se osjeća sigurnije, ali da se bez obzira na sve, na djecu stalno mora paziti.
Po podacima Crvenog križa, u posljednjih 25 godina, Spasilačke službe u Hrvatskoj od utapanja su spasile 570 ljudi.
"Curica u dobi od desetak godina koja je bila bez nadzora roditelja i počela se utapati. Kolege su primijetili, izvukli su je van na rub bazena. Postavili je u bočni položaj, izbacila je vodu, tu je ona počela dolazit k sebi. Zvali smo hitnu pomoć naravno", nadodao je Pertrušić.
No ona crna statistika nažalost govori, da se u Hrvatskoj, na godinu utopi oko 80 osoba.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.