"Nadam se da će ratifikacija u Saboru biti gotova prije samita u Madridu", izjavio je Gordan Grlić Radman novinarima nakon sastanka ministara vanjskih poslova država članica EU-a.
Dodao je da će sve ovisiti kada će te dvije zemlje podnijeti zahtjev za članstvo i o brzini pregovora koje treba obaviti prije ulaska u organizaciju.
Upitan je li netko pitao za stajališta predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji traži da se ratifikacija pristupanja Finske i Švedske blokira dok se ne isposluje promjena izbornog zakona u BiH kako bi se osigurala ravnopravnost hrvatskog naroda, Grlić Radman je odgovorio negativno.
"Nitko me nije pitao za predsjednika Milanovića. Pitali su me ima li Hrvatska nekih primjedbi. Hrvatska apsolutno i bez dvojbe podržava svaku zemlju koja ispunjava kriterije za NATO-a, što je slučaj s Finskom i Švedskom", rekao je Grlić Radman.
Na sastanku ministara vanjskih poslova država članica EU-a glavne su teme bile zapadni Balkan i odgovor EU-a na rusku agresiju na Ukrajinu.
Pročitajte i ovo
zamolio za još jaču prisutnost
Grlić Radman tražio od Blinkena da se angažira oko izborne reforme u BiH: "Inače bi moglo doći do radikalizacije"
Zabrinut je
Grlić Radman je izrazio "veliku razočaranost i zabrinutost" Republike Hrvatske zbog toga što u BiH nije postignut dogovor o promjeni izbornog zakona.
Najavio je da će predsjednik Europskog vijeća Charles Michel 22. svibnja posjetiti Bosnu i Hercegovinu i tamo razgovarati s čelnicima konstitutivnih naroda.
"Očekujem da bi se tu mogao postići određeni napredak kada je u pitanju izborni zakon", rekao je.
Pročitajte i ovo
Grlić Radman u Dnevniku Nove TV
Hrvatski šef diplomacije optimističan oko zarobljenog Hrvata: "Šanse su velike"
Grlić Radman je istaknuo da bi otvaranje pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom predstavljalo "snažnu poruku" svim državama zapadnog Balkana.
Ministar je rekao da je u raspravi govorio kako je važno da Srbija uskladi svoju vanjsku politiku s vanjskom politikom EU-a kada je u pitanju rat u Ukrajini.
"Istaknuo sam također pitanje vladavine prava, pitanje nestalih, suočavanje s prošlošću, potrebu zaustavljanja glorifikacije ratnih zločinaca", rekao je Grlić Radman.