Obavijesti Video Pretražite Navigacija
To nije konačna brojka

Građevinska inspekcija: 596 zgrada na poplavljenom području označeno je opasnima

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
U Račinovcima su 174 zgrade označene opasnima, u Strošincima njih devet, u Posavskim Podgajcima označena je jedna zgrada, u Rajevom Selu označeno je 125 zgrada, u Đurićima jedna, a u Gunji 286.

Građevinska je inspekcija od početka nadzora mehaničke stabilnosti i otpornosti poplavljenih zgrada na području Vukovarsko-srijemske županije, u razdoblju od 29. svibnja do 17. lipnja, označila opasnima 596 zgrada, od čega najviše u Gunji - 286 zgrada, no ti podaci još nisu konačni.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Godišnjica katastrofe Spomen križ na mjestu puknuća nasipa kod Rajeva Sela Slika nije dostupna Izbjegao većinu novinara VIDEO i FOTO Bandić s volonterima Crvenog križa odnio božićne pakete za djecu u Gunju i Rajevo selo

Iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja izvijestili su da podaci još nisu konačni budući da je nadzor potrebno provesti u dijelu Gunje koji je tek sada postao dostupan Građevinskoj inspekciji. Nadzor će biti potreban i u drugim naseljima, na manjem broju pojedinačnih zgrada, jer su dosad bile zaključane pa nije bilo moguće obaviti nadzor unutarnjih konstruktivnih elemenata.

Sabor o Zakonu o saniranju posljedica katastrofe u Vukovarsko-srijemskoj županiji

U Račinovcima su 174 zgrade označene opasnima, u Strošincima njih devet, u Posavskim Podgajcima označena je jedna zgrada, u Rajevom Selu označeno je 125 zgrada, u Đurićima jedna, a u Gunji 286.

Iz Ministarstva graditeljstva ističu da se sve zgrade, koje su označene opasnima, neće morati ukloniti. Neke od njih, ovisno o stanju konstruktivnih elemenata, moći će se obnoviti, a uklanjat će se samo one na kojima nije moguće otkloniti opasna oštećenja. U priopćenju se napominje kako je Građevinska inspekcija obavljala hitne nadzore stanja konstrukcije zgrada kako bi se na vrijeme upozorilo potencijalne korisnike na opasnost i time smanjila mogućnost dodatnih žrtava.

Država interventno osigurala 100 milijuna kuna za obnovu poplavljenih cesta

Točan broj zgrada koje će se uklanjati znat će se nakon što stručni timovi ovlaštenih inženjera građevinarstva provedu procjenu građevinske štete. Na temelju procjene građevinske štete utvrđuje se je li moguća obnova neke zgrade ili se ona mora uklanjati, a ako se zgrada obnavlja, utvrđuje se koje je radove na njoj potrebno izvesti te procjenjuje trošak tih radova.

To znači da u konačnici broj zgrada koje će se morati ukloniti može biti bitno različit od broja zgrada koje su označene opasnima.

U priopćenju se navodi kako je posao procjene građevinske štete dovršen u Strošincima gdje je 40 volontera utvrđivalo činjenično stanje, a ti se podaci sada obrađuju i unose u bazu podatka. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene