Dinamično je na hrvatskom tržištu nekretnina. Dok nešto sporije ide prodaja rabljenih stanova - što se tiče novogradnje može se reći da se vratilo ono vrijeme prije krize kada su se prodavali stanovi još dok zgrade nisu bile u potpuno dovršene.
Pročitajte i ovo
apartmani i kuće za odmor
Cijene nekretnina eksplodirale u jednoj regiji: "Ono što je bilo 10.000 eura sad je 50 tisuća. A ovdje je najbolje investirati..."
Za Dnevnik Nove TV
Štromar o DP-ovu uvjetu: "Mislim da to nije baš u redu"
Najjače tržiše nekretnina je u Zagrebu gdje se novogradnja, u tramvajskoj zoni, prodaje za oko 2.800 eura na kvadrat. Dok se kvadrat stana na periferiji može naći i za 800 eura po kvadratu.
Cijena kvadrata porasla je najviše u Dubrovniku, Puli, Splitu i Zagrebu. Dobra je vijest da je definitivno završila stagnacija prodaje nekretnina i da će sigurno dodatno pomoći i vladine subvencije.
Vladinim subvencijma se veseli i Tomislav koji jedva čeka zakoračiti u svoj stan. Papire ima spremne. Čeka samo da krenu vladini poticaji. "Kroz neke četiri godine što smo računali, mogli bi negdje 10 tisuća eura uštedjeti", kaže Tomislav Strbenac.
A subvencioniranje kupnje stanja izgleda ovako:
- Država plaća pola rate kredita prve četiri godine.
- Mlađi od 45 godina dobili bi produljenje od dvije godine za svako rođeno dijete.
- Oni s invaliditetom do 50 posto imaju produljenje godinu dana.
- Sufinancira se 1.500 eura po kvadratu ili ukupan iznos 100 tisuća eura. Kamata ne bi smjela prelaziti 3.75%.
Država uvjerena u uspjeh ove mjere
Država je za ovu mjeru ove godine izdvojila 17,5 milijuna kuna. "Ja sam siguran da će sva kvota biti uložena i da će biti više od 1.000 onih koji će koristiti tu mjeru", uvjeren je potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Predrag Štromar.
Interes navodno jako velik
Po iskustvu agenata i kreditnih savjetnika - interes je već velik. Čak toliko da će se oni koji nisu mislili aplicirati, ipak priključiti. "Traže se manje - više dvoiposobni, trosobni stanovi. Znači mlade familije čine preko 80% potražnje u tom segmentu", kaže Antonija Mikšić, agentica za nekretnine.
"Imamo toliko upita i građanima je jako važna priprema te dokumentacije, tih obrazaca koje ispunjuju i kojih je dosta. I zato smo upravo ovdje da im pomognemo, da si to olakšaju, da im ta procedura ne stvara teškoće i da prođu to što bezbolnije", kaže Dijana Šarinić, kreditni savjetnik.
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) je već poslala javni poziv bankama da dostave svoje ponude, nakon čega će odabrati najpovoljnije. "Mišljenja smo da će javni poziv za građane, koji svoje zahtjeve za subvencioniranje podnose odabranim kreditnim institucijama, biti objavljen krajem kolovoza odnosno u prvim danima rujna", kažu u APN-u.
Tako bi prvi dogovori mogli pasti već u rujnu.