Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Glavaševa obrana tvrdi da svjedok Rukelj uopće nije bio u Osijeku

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Obrana Branimira Glavaša prigovorila je na kraju rasprave svjedočenju Ljepojka Rukelja, prvog svjedoka koji je Glavaša označio kao zapovjednika tzv. Prištapske čete i time ga povezao s ubojstvima srpskih civila u garaži tadašnjeg Sekretarijata za narodnu obranu i na obali Drave.

Glavaševi branitelji Ante Madunić i Veljko Miljević ustvrdili su da je Rukeljov iskaz kontradiktoran njegovim ranijim iskazima iz istrage te stoga i neistinit.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Odluka s vrha Branimiru Glavašu i službeno oduzeta sva odličja Slika nije dostupna Poruka iz stranke HDSSB nije iznenađen zbog uhićenja, i dalje stoje iza Glavaša

Pozivajući se na dokumentaciju koju navodno posjeduje prvooptuženi Glavaš Madunić je ustvrdio da svjedok u vremenu opisanom u optužnici, u kolovozu 1991., uopće nije bio u Osijeku, nego na bojišnici u Laslovu.

"Smatram da je sudsko vijeće ovu dokumentaciju trebalo prihvatiti kao valjane dokaze jer je iz nje vidljivo da nije mogao biti očevidac događaja koje je opisivao", kazao je Madunić. Njegove je tvrdnje potvrdio i Glavaš ističući da je Rukeljov iskaz potpuno lažan.

Obrana je predložila i ispitivanje svjedoka koji bi trebali potvrditi gdje se točno Rukelj nalazio u ljeto 1991.. Tome se nije usprotivilo niti državno odvjetništvo, ističući kako je za slučaj neophodno utvrditi sve činjenice.

Osim što je potvrdio da je Glavaš zapovijedao tzv. Prištapskom četom, Rukelj je kazao da je kao pripadnik te jedinice znao za zarobljavanja i mučenja civila u garaži tadašnjeg Sekretarijata za narodnu obranu kojemu je na čelu bio Glavaš. Potvrdio je i da je među braniteljima tada kružila priča da su zarobljenici "na kraju završili u Dravi".

Rukelj je kazao da je krunski svjedok Krunoslav Fehir pucao u žrtvu "garaže" Čedomira Vučkovića, ali i da se hvalio da je ubijao civile na Dravi. Rekao je da se nakon toliko godina ne može sjetiti na koji se način Fehir hvalio svojim nedjelima jer se nisu puno družili, ali da je siguran da je takve priče "čuo u prolazu".

U gotovo petosatnom svjedočenju Rukelj se prisjetio i tadašnjeg zapovjednika kriznog stožera za Slavoniju i Baranju Vladimira Šeksa, rekavši da je jednom bio toliko pijan da su ga vojnici morali nositi, ali i ustaškog znakovlja na odorama vojnika koji su branili napadnuti grad.

"Fehir je imao kapu sa slovom U koju sam i ja nosio", kazao je svjedok koji tvrdi da je Glavaš kasnije naredio da se ta oznaka skine i zamijeni "šahovnicom".

Suđenje se nastavlja sutra svjedočenjem Krunoslava Ižarkovića i Milana Šipoša.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene