Rušenje Guinnessovog rekorda započet će već u noći sa subote na nedjelju, kada će u ponoć u zagrebačkom klubu Opera započeti fotografiranje zagrljaja.
Podršku projektu, uz brojne javne osobe koje će prisustvovati događaju, dao je i klub Opera koji je samo za ovu priliku omogućio ulaz u klub upravo zagrljajem koji će zabilježiti fotografi, umjesto uobičajenim plaćanjem ulaznice.
Cijela Hrvatska i još devet drugih zemalja priključit će se ovoj kampanji i u „Tjednu zagrljaja“ ( 21. do 27. veljače) pokušati prikupiti više od 108 121 fotografiju, koliko iznosi sadašnji svjetski rekord.
Sve što je potrebno jest u spomenutom razdoblju snimiti fotografiju zagrljaja i učitati je na online platformu www.hugforrare.com.
Zagrlite mamu, tatu, baku, djeda, prijatelja, partnericu ili partnera, ma zagrlite i slučajnog prolaznika i pošaljite fotografiju. Fotografirajte se koliko god puta želite samo pazite da uvijek grlite nekog drugog.
Akcija se provodi povodom Međunarodnog dana rijetkih bolesti, koji se u cijelom svijetu obilježava 29. veljače, a cilj je upoznati javnost s potrebama i problemima osoba koje boluju od rijetkih bolesti.
Rijetke bolesti su one bolesti koje se javljaju na manje od 5 pojedinaca na 10 000 stanovnika, u Europi od njih boluje oko 6-8% cjelokupne populacije, a samo u Hrvatskoj je riječ o brojci od 250 do 340 tisuća hrvatskih građana.
Samo u Hrvatskoj prema procjenama više od 250 tisuća osoba boluje od neke rijetke bolesti – pokažimo im barem jednim zagrljajem da mislimo na njih.
Oboljeli od rijetkih bolesti osobito su izolirani i ranjivi te isključeni iz društva koje ih ne razumije i stigmatizira, povrh svih drugih tegoba s kojima se moraju nositi uslijed svoje bolesti. Cijela obitelj osobe koja je oboljela od rijetke bolesti pod utjecajem je bolesti voljene osobe i postaje marginalizirana te psihološki, socijalno, kulturalno i ekonomski ranjiva.
Nerazumijevanje, depresija, izolacija i anksioznost nezaobilazan su dio života osoba oboljelih od rijetkih bolesti i članova njihovih obitelji. Svatko od nas može doprinijeti tome da se njihov glas čuje u cijelom svijetu te ostane zabilježen u povijesti.
Iskazivanje osjećaja grljenjem može smanjiti rizik od bolesti srca, ublažiti stres, osloboditi umora, poboljšati imunitet i ublažiti simptome depresije.
Zagrljaji oslobađaju oksitocin, hormon koji tjera ljude da se osjećaju sigurno te koji snižava razine kortizola, čime se smanjuje stres, tjeskoba i usamljenost.
Pokažite svojim zagrljajima solidarnost, uslikajte ih i učitajte na web stranici projekta u periodu od 21. do 27. veljače. Informacije o Savezu možete pronaći na službenoj web stranici ili Facebook stranici.
Gala i Gabriel se bore s bolešću, Ana i Robert su volonteri Udruge 'Krijesnica'
Pročitajte i ovo
Bolja Hrvatska
Kuhao je za predsjednike, pokušao oboriti Guinnessov rekord i pomaže osobama s invaliditetom: "Njih 90 posto danas je trajno zaposleno"
"Iznimno je opasno"
Izdano posebno upozorenje za pješake: Poznato koliko je do sada vozila prešlo Pelješkim mostom
Gabriel (5) Dijagnoza: cistična fibroza. Nalazi se u zagrljaju obitelji koja će se uskoro proširiti za još jednu članicu. Time će se ispuniti Gabrielova najveća želja da postane stariji brat!
Gala (3) Dijagnoza: Alagillov sindrom. Nalazi se u najljepšem zagrljaju – majčinom!
Ana (27) je u ranom djetinjstvu prebrodila rak, a danas, kao koordinatorica volontera u udruzi Krijesnica, pomaže drugoj oboljeloj djeci i članovima njihovih obitelji.
Robert (25) je kao tinejdžer pobijedio malignu bolest. Danas svoje iskustvo i snagu prenosi drugima kao volonter udruge „Krijesnica“.