Jordan je u Zadar stigao iz Velike Britanije. O izboru smještaja nije dugo razmišljao.'Hosteli su gotovo uvijek najjeftiniji izbor. Ponekad i kampovi, ali hosteli su ipak jeftiniji', kaže Jordan.
Pročitajte i ovo
Ljetno Fuliranje
Poznati festival od sada i u ljetnom izdanju: "U fokusu su užitci, dobro raspoloženje, opuštenost i dobra ponuda hrane i pića"
Temperaturna peka
Kako se rashladiti bez klime: Pet jednostavnih poteza u borbi protiv vrućina
Udoban prostor i niske cijene sve su traženiji. 'Mladi ljudi ili oni stariji, oni paze na što troše, oni žele što jeftiniji smještaj', kaže direktorica hostela Irena Batur.
Boravak u hotelu na dan stoji 500 kuna. Za apartman ćete izdvojiti 400, kamp 300, a za hostel svega 150 kuna. Uštedjeti se može i na putovanju. 'Vrlo često stopiram jer na taj način putujem besplatno', kaže Jordan. Da je putovao automobilom, samo od Zagreba do Zadra potrošio bi 320 kuna. Za vlak bi izdvojio 180, a za autobus 130 kuna.
Iako i odmor na otvorenom donosi uštedu, kamping turizam sve je skuplji.'Kamping gosti su gosti imućniji od gostiju koji dolaze u apartmane, a posebno u privatni smještaj', kaže voditelj kampa Marinko Marinović.
No zato apartmani turistima nude najveću slobodu.'Gosti u apartmanu, znači, imaju svoj komoditet. Oni mogu raditi što žele. Mogu kuhati, mogu birati da li će ići van, ostati tu', kaže vlasnica apartmana Ivana Peroš Žokalj.
Naravno, ljetovanje nije samo boravak u sobi. Za odlaske u restoran ili kafić i kupnju suvenira u prosjeku se potroši barem 2 tisuće kuna. I ovdje postoji način uštede, a to je odmor u predsezoni ili posezoni, kada su cijene i nekoliko puta niže. Nešto jeftiniju ponudu možemo očekivati tek od 2013., kada je Vlada najavila spuštanje PDV-a za turističke usluge na 10 posto.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.