Pojašnjavajući razloge te odluke, predsjednik Stožera župan Božo Galić je na konferenciji za novinare rekao kako je opasnost na tim područjima prevelika da bi se ikome dozvolio ostanak.
Pročitajte i ovo
Traže ostavke
Španjolski kralj se vraća u među bijesan narod, u Valenciji prosvjed: "Ubojice!"
vodostaj u padu
FOTO Spasio Zagreb od poplava, ostavio teška oštećenja: Pogledajte kako danas izgleda oteretni kanal Sava-Odra
"U poplavljenim selima nema ni struje, ni vode, ni higijenskih uvjeta za ostanak bilo koga, a uskoro bi ljudima koji se tamo nalaze moglo uzmanjkati i hrane", rekao je Galić dodajući da će se nastaviti s prikupljanjem stoke, te da su počele su i pripreme za zbrinjavanje uginulih životinja.
EKSKLUZIVAN VIDEO IZ ZRAKA - Opasnost još nije prošla: Evakuacija i prisilno ako bude potrebno
Po riječima zapovjednice Civilne zaštite Blanke Pripužić, dosad je s poplavljenih i ugroženih područja po službenoj evidenciji evakuirano oko 2300 osoba koje se smještaju u mjestima i gradovima Vukovarsko-srijemske županije. Također je rekla kako je za trudnice i malu djecu smještaj osiguran u socijalnim i zdravstvenim ustanovama na području županije te da evakuirane osobe obilaze i liječničke ekipe koje pružaju potrebnu pomoć.
Po riječima v.d. načelnika PU vukovarsko-srijemske Miroslava Puža, jučer je iz Gunje evakuirano oko 600, a noćas oko 400 osoba. Za evakuaciju je u tom mjestu preostalo još 20 osoba, u Rajevom Selu 40, a u Račanovcima četiri osobe.
Sva ta tri sela potpuno su poplavljena i mnogima je voda dosegla razinu krovova, kazao je Puž dodajući kako je nad cijelom tom području policija uspostavila nadzor radi zaštite imovine evakuiranih mještana. Direktor Hrvatskih voda za donju i srednju Savu Milan Mateša ustvrdio je kako su na cijelom potezu od Babine Grede do Rajeva Sela nasipi iznimno raskvašeni te ih je potrebno ojačati što se i čini.
Na potezu od Bošnjaka do mjesta Topole koju je jučer obišao i predsjednik Ivo Josipović uočena su tri klizišta koja su uz pomoć ronioca sanirana, rekao je Mateša dodajući kako više ne postoji opasnost od prelijevanja rijeke Save već prvenstveno od mogućnosti da popuste nasipi.
Odgovarajući na primjedbu novinara kako su se mnogi mještani evakuiranih sela žalili kako Hrvatske vode nisu činile sve na pravovremenom utvrđivanju nasipa, Mateša je odbacio takve tvrdnje istaknuvši kako se poknuća nasipa koja su se dogodila kod Račinovaca i Rajeva Sela jednostavno nisu mogla spriječiti.
"Vodostaj Save kod Županje dosegao je metar iznad nasipa što se u povijesti nikada nije dogodilo. Nasipe smo održavali koliko smo mogli i koliko je bilo novca, rekao je Mateša ocijenivši da to što su u Hrvatskoj štete manje nego u Srbiji i BiH, govori su Hrvatske vode poduzele sve potrebne mjere.
Po riječima zapovjednika Hrvatske kopnene vojske general bojnika Dragutina Repinca, vojska je i dalje uključena kako u evakuaciju ugroženog stanovništva tako i u sanaciju nasipa. "Imamo čamce i dva anfibijska transportera kojima možemo prići poplavljenim područjima", kazao je Repinc. Jutros je helikopterom nadletio poplavljena područja te se uvjerio u nemogućnost ostanka ljudi na tom području.
Na sjednici Stožera također je zaključeno da se Hrvatske vode uključe u operativni centar Županijskog stožera zaštite i spašavanja i zapovjedništva Civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije kao i da će se ubuduće u poplavljeno područje moći ući isključivo uz odobrenje MUP-a. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook