Kiša koja od srijede neprekidno pada u većem dijelu BiH prouzročila je porast vodostaja brojnih rijeka te su neke od njih u petak postale prijetnjom naseljenima mjestima uz vodotokove, a najteže je stanje na sjeverozapadu zemlje i u dolini rijeke Bosne.
Kopirali vizualni stil
Dugine boje i jugoslavenska zastava usred Zagreba: Doznajemo o čemu se radi
Blagdan Uskrsa
Učenici uskoro idu na praznike, no sreća će kratko trajati: Evo i zašto
BOJKOT ISPITA
Razočarani su i ljuti, ujedinili su se i dolaze sa 150 automobila: "Nastavit ćemo s bojkotom dok nas netko ne doživi"
Najteže je stanje na području Laktaša kod Banje Luke gdje je zbog opasnosti od plavljenja evakuirano nekoliko kuća, potvrdio je načelnik uprave Civilne zaštite Republike Srpske Boris Trninić.
Kazao je kako je u Laktašima proglašeno izvanredno stanje, a do izlijevanja Vrbasa i manjih rijeka iz korita došlo je i u nekim naseljima na širem području Banje Luke, uključujući tu poslovnu zonu u Ramićima, gdje je voda prodrla u proizvodne objekte i skladišta.
"Ovako kritičnu situaciju još nismo imali. Voda je počela ulaziti rano pred zoru", kazao je za Nezavisne novine Goran Kepić, direktor tvrtke Ciambella Export-Import.
Izvanredno stanje proglašeno je i za područje općine Bosanska Gradiška, gdje je voda probila nasipe. Trenutačno je u prekidu regionalna cesta koja vodi prema Bosanskoj Dubici.
Zbog opasnosti od poplava u tom su području prekinuli nastavu u svim školama.
Izvanredno stanje obrane od poplava proglasili su i u općini Teslić, a zbog izlijevanja rijeke Usore promet je prekinut na regionalnoj cesti koja od tog grada vodi ka Doboju.
Ranije su iz službe civilne zaštite Unsko-sanske županiji izvijestili kako je vodostaj rijeke Sane u jutarnjim satima u mjestu Sanski Most bio 430 centimetara, što je dvostruko više u usporedbi sa stanjem u četvrtak. Naveli su kako je voda poplavila veliku površinu poljoprivrednog zemljišta i pomoćnih objekata uz kuće, a prijeti i stambenim objektima u brojnim naseljima.
Voda se izlila iz korita i na području općine Ključ no za sada je poplavila samo poljoprivredno zemljište.
Tuzlanska i Posavska županija izvijestile su kako su i tamo vodostaji rijeka u porastu no nema veće opasnosti od poplava, dok se u Zapadnohercegovačkoj županiji prati stanje rijeke Humac koje je na granici proglašenje izvanrednih mjera zaštite od poplava.
Bosanskohercegovački auto-moto klub (BIHAMK) izvijestio je o poteškoćama u prometu na regionalnim cestama na koje se izlila voda, no niti jedan magistralni pravac nije ugrožen.
Meteorolozi predviđaju slabljenje padalina od subote pa se očekuje postupno normaliziranje stanja.
Inače, susjednu državu prošle su godine pogodile užasne poplave u kojima je poginulo 27 ljudi. Najteže je bilo pogođeno područje Jablanice, gdje su poplava i odron u noći na 4. listopada odnijeli 19 života, a nastala je i velika materijalna šteta. Zbog oštećenja željezničke pruge vlak tom trasom nije vozio gotvo četiri mjeseca.
Pročitajte i ovo
Pogođeno više mjesta
VIDEO/FOTO Dramatični prizori poplave u Orahovici: Pala nevjerojatna količina kiše, neki nisu uspjeli obraniti kuće
Pročitajte i ovo
Opasna situacija
FOTO/VIDEO Zbog jakog vjetra odvojio se dio fasade KBC-a Rebro, stigli vatrogasci i policija
Pročitajte i ovo
Obilna kiša
FOTO/VIDEO Kuće i automobili pod vodom: Borba s poplavama ne prestaje, objavljene nove snimke s terena