Kako bi što više pokazali čime raspolažu, dubrovački gradski čelnici danas su za sve posjetitelje otvorili vrata Virtualnog muzeja. Dubrovčani i svi njihovi gosti mogli razgledati Virtualni muzej i tvrđavu Revelin, gdje su izloženi arheološki ostaci, i to posve besplatno.
Pročitajte i ovo
Turizam naš svagdašnji
Hrvatska turistička zajednica hvali se dobrim brojkama: Počinje promocija za novu godinu
Dubrovački ugostitelji
Mijenjaju se pravila i povećavaju cijene: "Tko će to izdržati dogodine?"
Dapače, svakog od posjetitelja čekao je i prigodan poklon. Besplatno razgledavanje Virtualnog muzeja i tvrđave Revelin danas je organizirano u sklopu obilježavanja Dana solidarnosti gradova svjetske baštine; a upravo je ta, povijesna baština, glavno čime se Dubrovnik može podičiti; gradski čelnici govore kako više 65 gostiju u Dubrovnik dolazi upravo radi te povijesti.
U dubrovački virtualni muzej Martha i David su stigli kako bi upoznali grad u kojem ljetuju. 'Povijest je vrlo zanimljiva, većinu ovoga nisam znala', kaže Martha. 'Pozvali su nas unutra i odlučili smo sve pogledati', dodaje David. U Virtualnom muzeju može se, jednostavnom šetnjom po zaslonu, pogledati sve ono što je inače za većinu nedostupno.
'Na primjer, numizmatička zbirka ne postoji u cjelini, nego je rasuta po cijelome svijetu. Ispod katedrale postoji cijeli jedan novi svijet, koji nije dostupan za građane, a koji je putem fotografije i video snimki dostupan na samim ekranima', pojasnila je Ivana Medo Bogdanović, s Dubrovačkih ljetnih igara. A osim besplatnog razgledavanja, svakoga gosta dočekao je i prigodan poklon. 'Došao sam upoznati dubrovački srednji vijek', rekao nam je Enrique, posjetitelj virtualnog muzeja.
Današnja akcija dubrovačkih muzeja nastavak je promicanje kulturno-povijesne baštine, najvrjednijeg što Dubrovnik posjeduje. 'U Dubrovnik, prema nekim našim analitikama i procjenama, 65 posto pa čak 70 posto turista upravo dolaze zbog te kulturno povijesne baštine', kaže Milan Perić, gradski pročelnik za poduzetništvo i turizam.
Stoga i ne čudi brojka o 350 tisuća lanjskih posjetitelja muzeja, brojka koja bi ove godine trebala biti još veća. 'Dubrovački muzeji bilježe veliku posjećenost, u stvari najveću u Hrvatskoj, sa svojih 5 muzeja', ističe ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilaić. Od te kulturne baštine, sve koji dođu u Dubrovnik najviše privlače, što je za i očekivati, zidine te nakon njih Knežev dvor, gdje je izložena čitava povijest Dubrovačke republike.
Kako su nam danas tijekom razgovora kazali, najveći problem Dubrovačkih muzeja je prostor, odnosno manjak prostora. Primjerice, iako posjeduje vrlo vrijedni postav arheološke zbirke od prapovijesti do kasnog srednjeg vijeka, u gradu jednostavno ne postoji prostor gdje bi se mogao postavio stalni postav arheološkog muzeja. Svi gradski muzeji smješteni su u povijesnim građevinama, od Kneževa dvora do Žitinice Rupe, a takvih prostora, pogotovo u staroj gradskoj jezgri, više ili nema ili još uvijek nisu obnovljene.