Sve je skuplja ljepota, restorani su luksuz, ljudi strahuju od majstora. Nije ni čudo kad su u 8 mjeseci neke od tih cijena porasle gotovo za 100 posto.
Dok Vlada najavljuje smanjenje mjera, obrtnici ne mogu jamčiti da je s divljanjem cijena usluga gotovo.
Cijene usluga sve su veće. Potrošači se nerijetko iznenade iznosima na računima. "Nikakve usluge nemate ispod 10 eura", rekao je Ivan, Mirna je poručila da su i pedikeri i frizeri poskupili, a Vanesa se osvrnula na majstore: "Majstori, ispod 100 eura nitko neće doći, nitko, dođu ti samo pogledat i napravit procjenu i 100 eura te košta".
Uoči uvođenja eura država je imala mehanizam kojim se nastojalo uloviti pružatelje usluga s prstom u pekmezu. No sada za to više nitko ne mari.
Dnevnik Nove TV je u posjedu liste trgovaca i pružatelja usluga čije su cijene tajni kupci zbog uvođenja eura kontrolirali do konca prošle godine. Te smo cijene usporedili i šokirali se.
Ne toliko zaokruživanjem cijena gdje je muško šišanje s 6.64 eura poraslo na 7 eura ili kemijsko čišćenje košulje s 5.30 eura poraslo na 6, koliko s osjetinim razlikama nekih kozmetičkih usluga.
Masaža tijela u jednom hotelu u manje od godinu dana skočila je s 49 eura na 55, a pola sata medicinske pedikure stopala u jednom salonu s 14 eura na 20 eura.
Skok cijena itekako je vidljiv u ugostiteljstvu. Cijena juhe u jednom restoranu koju su provjeravali tajni kupci skočila je sa 66 centi na 1.5 eura. A cijena mješane pizze u drugom s 8.5 na 10 eura.
"Sad je pizza ako prebacimo u kune nekakvih 70 kuna, 80. Dosta je to otišlo da", rekao je Kristijan, a Boris kaže da je suluda cijena ribe. "Riba je recimo nevjerojatno, da je na moru kila ribe 150 eura".
I tako gotovo gdje god zagrebete. Rasle su naknade za vođenje tekućeg računa u bankama, ulaznice za bazene umjesto 3.5 eura sada su četiri. Ulaznice za kino s 5.20 eura skočille su na 6.5 eura. Strojno vanjsko pranje automobila s 8 eura skočilo je na 10 eura, redovni servis bojlera sa 70 skočio na 90 pa i 100 eura.
Obrtnici se pravdaju skupim ulaznim troškovima i cijenom rada.
"Moramo pratiti trendove tržišta radova kako bismo zadržali radnu snagu i ne bi gubili na kvaliteti. Ja mislim da se zadnjih mjeseci ustabililo to, da neće više cijene ići gore. Ali ako će se dići cijene energenata, naravno da ćemo mi onda morat korigirat cijene", rekao je Antun Trojnar, potpredsjednik HOK-a.
Pa dok se čeka vladin potez s mjerama, sindikati pozivaju na bojkot skupih usluga.
"Mislim da kao potrošači moramo naučiti da neću reći kao Njemci, ali na neki način da mi kaznimo one koji su se izgubili i pretjerali s cjenama, a ne da bismo se morali zaduživati za neke usluge koje nam možda i nisu od životne važnosti", rekao je Darije Hanžalek, Nezavisni hrvatski sindikat
Statistka HNB-a pak pokazuje upravo suprotno, unatoč rastu plaća sve više građana se zadužuje. Banke svaki mjesec odobre 100 milijuna eura novih nenamjenskih kredita.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.
Pročitajte i ovo
NE BIRA RIJEČI
Aleksandar Vučić gostovao je na Pinku, komentirao je Severinino privođenje: "Iznenadit će vas ovo što ću vam reći"
Pročitajte i ovo
Polomili mu zube
Boys osuđen na godinu dana zatvora zbog premlaćivanja Splićanina. Bio je i na popisu iz Atene